Календар подій

50 років від дня народження Олександра Дюловича Гавроша (1971), українського прозаїка, журналіста

gavrosh

Завдання письменника — піднімати те,

що цікаво, і творити нові міфи.

Олександр Гаврош

 

Олександр Дюлович Гаврош — український журналіст і письменник, драматург.

Народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. З дитинства за прикладом  батька багато читав.  Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.

Працював у часописах «Срібна Земля», «Срібна Земля-Фест», «Старий Замок», «Україна молода». Активно друкувався у київській, львівській, одеській та закордонній пресі.

 Має близько двох тисяч публікацій у пресі та понад сорок авторських книжок. Нині не полишає журналістику — фрилансер, щомісяця дописує на сайт «Радіо Свобода».

Член Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України.

З 2000-их років почав писати художні твори. «До літератури прийшов еволюційно, внаслідок внутрішнього розвитку»— пояснює автор зміну в своєму житті. Після виходу кількох збірок поезії спробував себе у прозі.

Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, сербською, польською мовами.

Засновник і співголова журналістських клубів «НеТаємна вечеря» та «Театрал Закарпаття»..

У 2006-2007 рр. працював завідувачем літературно-драматичною частиною Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру. З 2015 року знову обіймає цю посаду.

2007 року дебютував як дитячий письменник, написавши про життя маловідомого у «великій Україні» закарпатського атлета Івана Сили («Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»). За рік з’явилася книжка на матеріалі легенд про відомого на Закарпатті румунського розбійника Пинтю («Пригоди тричі славного розбійника Пинті»).

У 2009-2010 рр. - упорядник серії «Українська дитяча класика»  видавництва «Грані-Т». Автор передмов до книжок, що вийшли у цій серії: Микола Трублаїні «Лахтак»,  Борис Комар «Векша», Юрій Смолич «Прекрасні катастрофи».

Еротичні поезії Олександра Гавроша звучать у виставі «Шукайте жінку!»  Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру за п'єсою білоруського драматурга А.Курейчика

Лектор Другої літньої літературної школи (2011 р., Колочава).

Упорядник гумористичних альманахів «Карпатський словоблуд» та «Карпатський блудослов».

Упорядник публіцистичних дайджестів: «Украдена перемога: хроніка найбрутальніших виборів», «Мукачівська епопея», «Закарпаття: 15 справ УСБУ», «Михайло Заяць — наша людина в кіно». Твори письменника  друкувалися в часописах «Сучасність», «Київська Русь», «Ї», «Дніпро», антології «Біла книга кохання», альманах «Джинсове покоління», «Корзо», «Лінії пристрасті» «Березневі коти».

Автор ідеї і продюсер документального фільму «Маленькі історії Руського Керестура» про закарпатську діаспору в Сербії. У 2014 році Закарпатська обласна наукова універсальна бібліотека видала бібліографічний покажчик «Олександр Гаврош: між журналістикою та літературою: 1992—2014», який містить близько півтори тисячі позицій закарпатської преси .

З 2019 року став ініціатором та упорядником серії «Раритет» тернопільського видавництва «Навчальна книга - Богдан», в якій друкуються твори з української історії та літератури, що не виходили в незалежній Україні.

Досягнення і відзнаки:

 • Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) за п'єсу «Ромео і Жасмин».
 • Дипломант «Коронації слова» 2008 року за п'єсу «В Парижі красне літо…».
 • Лауреат 10 Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008» в номінації «Дитяче свято — Твори для середніх і старших школярів».
 • Лауреат журналістської премії імені Йосипа Терелі за 2009 рік.
 • Дипломант конкурсу «Золотий лелека» за 2009 рік за «вишукану інтерпретацію закарпатських легенд у «Сказаннях Срібної Русі».
 • Дипломант конкурсу «Коронація слова» 2010 року у номінації «Романи» за твір «Галуна-Лалуна» - нагороджений спеціальною відзнакою «Вибір видавців».
 • П'єса «Ромео і Жасмин» поставлена в Київському народному студентському театрі «Вавилон»  (березень, 2010 р.), в Дніпропетровському академічному українському музично-драматичному театрі імені Т.Шевченка (травень, 2010 р.).
 • Переможець «Коронації слова» 2011 року (І місце у номінації «П'єси для дітей») за п'єсу «Цирк Івана Сили».
 • Дитячий мюзикл «Цирк Івана Сили» поставлений у Закарпатському обласному театрі ляльок «Бавка» (жовтень, 2011 р.)
  1 (1)
  1 (2)
Go to top