Календар подій

Всесвітній день книги та авторського права

den knugu avtorckogo prava"Книги – морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить". 

Іван Франко

 

 

 

Всесвітній день книги та авторського права – відзначається щорічно 23 квітня, починаючи з 1996 року. Всесвітній день було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року (Резолюція №3.18).

 Рішення було прийнято з метою просвіти, розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найбільшим засобом поширення знань, найбільш надійним способом їх збереження. Генеральна конференція ЮНЕСКО вирішила віддати в цей день данину поваги книгам і авторам, закликаючи всіх, і особливо молодь, знаходити задоволення в читанні і поважати незамінний внесок тих, хто сприяв соціальному і культурному прогресу людства. Саме тоді і був заснований Всесвітній день книг і авторського права та Премія ЮНЕСКО за пропаганду ідеалів толерантності в дитячій та юнацькій літературі.

 Головна мета Всесвітнього дня  книг і авторського права – привернути увагу державних органів і читачів до книг як джерела отримання знань, мати доступ до духовних і матеріальних цінностей, розуміння краси і творчих досягнень людини.В резолюції відзначається також ефективність проведення в цей день книжкових виставок та ярмарок.В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині великого іспанця Мігеля де Сервантеса Сааведри цю дату святкують конкурсом - безперервним читанням "Дон Кіхота". Читці змінюють один одного протягом 48 годин.

 При прийнятті рішення ураховувався досвід ряду країн та організацій, які вже раніше проводили "День книги". Зокрема, в Іспанія в 1926 році король Альфонс XIII підписав декрет про святкування в Іспанії Дня іспанської книги, і, після деякої полеміки, було прийнято рішення, що цим днем буде 23 квітня – день смерті Мігеля Сервантеса. У Барселоні цей день збігся зі святом на честь заступника Каталонії Святого Георгія, коли книготорговці влаштували грандіозну книжкову ярмарку. Саме там, з 1931 року, з'явилася традиція  дарувати троянду кожному, хто придбає книгу.

 Дата Всесвітнього дня  книги та авторського права була вибрана на згадку про те, що 23 квітня - день смерті іспанського новеліста, драматурга і поета, класика світової літератури Мігеля де Сервантеса; одного з найвідоміших драматургів світу Вільяма Шекспіра (за Юліанським календарем); перуанського історика, відомого своїми роботами з історії інків, їх культури та будови суспільства Інка Гарсіласо де ла Вега. Це також день народження французського письменника Моріса Дрюона; ісландського романіста, лауреата Нобелівської премії 1955 р. Гальдоура Кільяна Ланесса; колумбійский письменника і журналіста, професора літератури національного університету Колумбії Мануеля Мехіа Вальєхо.

Кожного року за ініціативою ЮНЕСКО обирається Всесвітня столиця книги. Такими вже були Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван.  Вибір книжкових столиць – частина зусиль ЮНЕСКО з популяризації книг і читання.

 Історія авторського права веде свій початок, як вважають науковці, з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція, яка стосувалася захисту авторських прав, прийнята в інтересах книговидавців. Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії "Статут королеви Анни".

 Закони, нормативні акти щодо авторського права стали з’являться в усьому світі. Дія законів поширювалася на спектаклі, географічні карти та інші твори. Французький закон ввів норму – право слідування, яка відносилася до прав спадкоємців автора та поширювала дію майнових прав після смерті автора.

 В 1952 році в Женеві відбулася конференція ЮНЕСКО, в ході якої була прийнята Всесвітня конвенція про авторське право і символ авторського права, що представляє собою такий значок - ©.

 А в 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) — спеціалізованої агенції Організації Об'єднаних Націй. Її мета — розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності. З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII "Про авторське право і суміжні права"  від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.

 Книга - це незамінний носій інформації. Новітні засоби інформації можуть частково замінити книгу, виконуючи різні її функції, але систематична оглядова інформація ( монографії, академічні видання, енциклопедії) спирається виключно на книгу. Аналіз функціональних особливостей книги дозволяє визначити її як елемент культури і в умовах книжково-документального суспільства, і в сучасному інформаційному середовищі.

"Подивись на світ цей. Поглянь на рід людський. Адже він є книга.." Григорій Сковорода

Вітаємо всіх шанувальників книги, усіх тих, хто береже та розвиває друковане слово: авторів, видавців, вчителів, бібліотекарів й усіх, хто причетний до книжкової справи із Всесвітнім днем книги і авторського права! Бажаємо нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! Нехай придбана у цей день нова книжка стане її власнику справжнім другом і порадником на довгі літа!

Go to top