Календар подій

День скаута в Україні.

h ua den scauta uaСкаути або скаутський рух  – міжнародний неполітичний молодіжний рух, який ставить своєю метою підтримку фізичного, розумового і духовного розвитку молоді, щоб вона могла відігравати важливу роль у суспільстві. Скаутинг є найпоширенішою у світі самовиховною організацією дітей та молоді, оскільки у скаутингу виховувати означає не навчати, а залучати дитину до того, щоб вона навчалась сама.

Початком скауцького руху, вважається 1907 рік, коли генерал-лейтенант британської армії Роберт Бейден-Павелл провів перший скаутський табір на острові Браунсі в Англії. Роберт сформував основні принципи скаутингу, які згодом у 1908р. виклав їх у своїй книжці «Скаутинг для хлопців», яка і донині є основоположною працею для скаутської роботи. Скаутський рух поширився у всьому світі.

8 лютого 1910р. вважається  день народження бойскаутів США. В цей день Вільям Д. Бойс заснував організацію Бойскаути Америки. Вільям Д. Бойс особисто жертвував 1000 USD на місяць, щоб тримати організацію на плаву, за умови, що хлопчики всіх рас і віросповідань будуть допущеними до участі в організації. Прабатьком скаутизму вважають і письменника Ернеста Сетон-Томпсона. В 1906 р. Е.Сетон-Томпсон заснував "Лісову школу Америки". Коли в США у 1910 році з’явилися скаути, Сетон-Томпсон підтримав нове починання та після створення організації бойскаутів Америки стає її  першим Старшим скаутом.

У 1911-1912 pp. скаутський рух вийшов на міжнародний рівень: сформувались організації у Швеції, Данії, Норвегії, Голландії, Італії, Аргентині, Чилі, Японії, Китаї, Чехії, Росії. У 1922 р. налічувалося понад 1 млн скаутів у 31 країні.

Про початок скаутського руху в Україні відомо не так вже й багато. В Україні довгий час скаутів називали пластунами. Відомо, що в 1895-1900 роках існувала таємна юнацька організація Кам’янець-Подільської бурси «Запорозька Січ». Вона звертала увагу на фізичне вдосконалення своїх членів. Організатором «Запорозької Січі» був старший учень – Борис Сулковський. Відомо, що в 1909 році український юнак Юрко Гончарів-Гончаренко заснував у Бахмутському повіті на Катеринославщині «Першу дружину скавтів на Україні».

В 1909-1911 рр. Олександр Тисовський зі Львова переклав українською мовою книжку Роберта Бейден-Павелла  «Скаутинг для хлопців». Пластові гуртки почали також творити Іван Чмола та Петро Франко. Якщо останні акцентували принципи пластування на фізичному та військовому розвитку, то Олександр Тисовський займався теоретичним вихованням молоді. 12 квітня 1912 року відбулась  перша пластова присяга, в якій взяли участь 40 осіб. Ця дата і стала вважатися офіційною датою заснування українського скаутингу - «Пласту».

У 1911—1914 роках у Києві існував скаутський гурток, заснований лікарем Анохіним. Це був гурток молодих хлопців-студентів та науковців,

 Сучасна «Національна Організаця Скаутів України» була зарєєстрована 26 жовтня 2007 року – День народження цієї організації.

 Вперше про відзначення 100-ліття українського скаутського руху на державному рівні було згадано в Указі Президента України від 28 березня 2008 року № 279/2008 «Про заходи щодо сприяння розвитку пластового (скаутського) руху в Україн».

Нині світовий скаутський рух представлений Всесвітньою організацією скаутського руху (ВОСР) (World Organization of the Scout Movement), яка об'єднує 28 млн скаутів зі 160 країн - членів ВОСР. У Всесвітній організації скаутського руху Україна набула членства лише у 2008 р. після того, як три найбільші скаутські організації країни (Всеукраїнська молодіжна організація «СПОК», Національна скаутська організація України «Пласт», ВДГО «Українське дитячо-юнацьке товариство «Січ».) створили єдину структуру - Національну організацію скаутів України (НОСУ).

З Днем скаута України!

Go to top