Календар подій

Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу. День Чорнобильської трагедії.

chornobul tragediya35 рокі з часу Чорнобильської катастрофи (1986), найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності

 

Чорнобильські дзвони у душах гудуть…

Чорнобиль! На сполох давно вже не б’ють…

У вічність пішли молодими герої…

О світе, благаю, хоч їх не забудь!

                                                  Іван Редчиць

 

 

 Минуть роки і десятиліття, а чорний день Чорнобильської трагедії все одно хвилюватиме людей – і тих, кого він зачепив свої недобрим крилом, і тих хто народився далеко від покривдженої землі. 26 квітня завжди об’єднуватиме всіх живих одним спогадом, однією печаллю, однією надією… 8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про чорнобильську катастрофу.

 На всіх мовах світу «Чорнобиль» звучить однаково,  і в Європі, і в Азії - означає донині одне і те ж: знак біди і тривоги. Аварія на ЧАЕС світовим співтовариством визнана  найбільшою техногенною катастрофою в історії людства.

 26 квітня 1986 року  на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу, яка є найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. В результаті  аварії склалася надзвичайна ситуація, яка вимагала термінових дій по нейтралізації небезпеки. Із 192 т палива, що знаходилися в реакторі 4-го блока, близько 4% було викинуто у повітря протягом 10 днів. В основному це були радіоактивний йод, стронцій, плутоній та деякі інші ізотопи. Це рівнозначно наслідкам вибуху більш як 30 атомних бомб, подібних до тих, які скинуті в 1945 році американськими збройними силами на японське місто Хіросиму.

 Хмара, що виникла над ЧАЕС, під дією вітру пізніше посунулась на північ, накривши собою українське Полісся, деякі регіони Білорусії й Росії. Незабаром після катастрофи радіоактивні викиди були виявлені на території Швеції та Фінляндії, а згодом – Польщі, Німеччини, Франції. Радіація проникла в атмосферу всієї північної півкулі.

 Всього в Україні забруднено територію площею понад 50 тис.кв.км. у 74 районах 12 областей (Київська, Житомирська, Чернігівська,Рівненьська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Сумська, Тернопільська).

 На цій площі розташовані 2294 населених пункти. У цілому в Україні потерпілих від Чорнобильської катастрофи налічується понад 3,2 мільйона чоловік, серед них – близько мільйона дітей. Після Чорнобильської катасрофи Україну оголошено зоною екологічного лиха.

 Найвища радіоактивність властива території, з якої були відселені люди. Площа її становить 2190 квадратних кілометри. Тут було розташовано 76 населених пунктів, серед яких – мальовничі села й неповторної краси поліські куточки природи. За тридцять п'ять років села перетворилися на пустки: безлюдні, навіки покинуті домівки…

 На забрудненій радіонуклідами площі України спочатку було виділено три зони:

  • зона відчуження (рівень радіації по зовнішньому кордону 29 мР/год). Площа 982 км2. Вона охоплювала ЧАЕС, м. Прип'ять, Там проживало 62 852 людей;
  • зона відселення (20-5 мР/год). Її площа - 3320 км2. Тут проживало 33 562 людини;
  • зона жорстокого контролю (5-3 мР/год). Площа 1500 км2.Тут проживало 46 200 людей.

 Офіційна довідка (середина травня 1986 року): із зони вивезено понад 91235 жителів; загублено 48 тисяч гектарів земельних угідь; виведено із ладу 14 підприємств; 15 будівельних організацій; втрачено 900 тисяч квадратних метрів житла; 10400 приватних будинків.

 В надекстремальних умовах вступали в боротьбу з атомною трагедією десятки і сотні тисяч людей. Їх всіх пізніше стали називати «ліквідаторами». Ліквідатори працювали в небезпечній зоні позмінно: ті, хто набрав максимально допустиму дозу радіації, виїжджали, а на їх місце приїжджали інші. Основна частина робіт була виконана в 1986-87 роках, в них взяли участь приблизно 240 000 чоловік. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки приблизно 600 000 чоловік. Вони одержали надто велику дозу опромінення, не сумісну з життям. Людський організм не був спроможний витримати такого потужного радіаційного удару, який він прийняв на себе в перші хвилини і години боротьби. В результаті аварії лише серед ліквідаторів померли сотні тисяч чоловік.

 Ця трагедія вплинула на долі мільйонів людей. Прямого радіаційного ураження зазнала дванадцята частина території України, де опромінення отримали 8,5 млн чол., серед яких понад 1,5 млн дітей.На забруднених територіях досі проживає 500 тис. дітей. 73 тис. українців стали інвалідами. 91,2 тис. чоловік відселені. Жодна статистика точно не скаже скільки людських доль понівечено Чорнобильським смерчем, скільки ще ліквідаторів доживає в різних лікарнях, а скільки їх уже відійшло у вічність.

Щороку 26 квітня з 20.00 до  20.10 за київським часом проходить Міжнародна акція «Спасенна планета», яка вже з першого кроку — 26 квітня 1998 року — знайшла чимало прихильників як в Україні, так і в Німеччині, Австрії, Болгарії, США. 26 квітня щороку з 20.00 до 20.10 за київським часом (17.00 — 17.10 за Гринвічем) відбувається пам'ятне мовчання в ім'я спасіння людства.

«Звуки Чорнобиля» – культурно-соціальний музичний проєкт, а якому українські та міжнародні артисти записали альбом з 10 композицій на тематику Чорнобиля. Всі композиції об’єднує аудіобібліотека «Звуки Чорнобиля» – колекція звуків, записана українським медіа художником, автором проєкту ARTEFACT, Валерієм Коршуновим, ще у 2018 році та стала початком проєкту ( Про проєкт https://soundsofchernobyl.org/  ).

Над подоланням наслідків Чорнобильської катастрофи зараз працюють понад 40 країн світу, які надають підтримку у ліквідації наслідків аварії та забезпеченні сталого розвитку і майбутнього територій, що зазнали радіаційного ураження внаслідок аварії. За ці 35 років ситуація навколо Чорнобильської станції та у зоні відчуження суттєво змінилася на краще, але багато питань ще не вирішено. Українці та увесь світ повинні знати правду не лише про причини і наслідки аварії на ЧАЕС та їх ліквідацію, а й про сьогодення та майбутнє Чорнобильської зони відчуження.

Чорнобильська зона відчуження отримала офіційний логотип. Його розробляла українська креативна агенція, відомим проєктом якої є брендинг Ukraine Now. За основу логотипу взято форму поверхні реактора, з якого все почалося. Це відправна точка існування  лого, наче це логотип Чорнобиля’86. І з кожним роком зображення змінюється та поступово зникає. Кінцева точка існування  лого – 2064 рік, коли Чорнобильську електростанцію буде повністю виведено з експлуатації.logo

Щира вдячність усім тим, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У цей день вшановуємо ліквідаторів за їх сміливість та відвагу!

Нагадаємо, що щорічно 14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС . До 35-х роковин Чорнобильської трагедії у нашій країні відбудуться урочисті та пам’ятні заходи: покладання квітів, мітинги-реквієми, тематичні виставки тощо.

1001
1002
1003
1004
1005
1006
1007
1008
1009
1010

1011
Chornobyl (1)
Chornobyl (2)
Chornobyl (3)

Віртуальна виставка, що присвячена 30-й річниці аварії на ЧАЕС

Go to top