Календар подій

205 років від дня народження англійської письменниці Шарлотти Бронте (1816 – 1855)

bronteШарлотта Бронте — англійська письменниця, є однією з найталановитіших представниць англійського романтизму і реалізму.

 Шарлотта Бронте народилася 21 квітня 1816 рок в Торнтон, в Йоркширі, (Англія) в родині священника. Крім Шарлотти в сім'ї було ще п'ятеро дітей. Після смерті дружини батько Патрік, колись весела людина, який любив наспівувати вечорами гарні духовні пісні, складати вірші (він навіть випустив два невеликих томика на свої мізерні кошти),замкнувся в собі, спохмурнів. Забувши про вірші, пісні і усмішки: він дбав , як міг, про виховання дітей та їх освіту.

 У 1824 році Шарлотту разом з сестрами батько віддав в безкоштовний сирітський притулок для дітей духовенства, але умови там були настільки суворими, що незабаром дві старші дівчинки померли від швидкоплинних сухот. А через рік він змушений був забрати дітей: притулок вразила епідемія тифу. Відтепер їх вихованням і освітою займалася сувора тітонька, а точніше сказати - книги з бібліотеки батька. Патрік Бронте дорожив бібліотекою і ретельно складав її, виписуючи з Лондона часом дуже дорогі книги. Він не забороняв дітям читати їх, але натомість вимагав повного підпорядкування суворому розпорядку дня і дотримання найсуворішої тиші під час його занять. Натомість маленьке сімейство Бронте відшукало для себе захоплюючі заняття: придумування п'єси для домашнього лялькового театру, випуск власного літературного журналу ....

 Згодом Патрік Бронте відправив Шарлотту на навчання до пансіону Маргарет Вулер, який славився передовими і гуманними (там не застосовували тілесних покарань!) методами виховання.

 Шарлотта з величезною ніжністю і теплотою згадувала час, проведений в Роухеді, в пансіоні Вулер, де вона отримала не тільки серйозну освіту і де остаточно розвинули її природний дар письменництва, але й вірних подруг, що підтримували її все життя. У 1832 році вона закінчила його, а з 1835 по 1838 рр.. працювала в ньому ж вчителькою французької мови та малювання. Весь учительський досвід, педагогічні роздуми вдумливої і люблячої учениць міс Бронте, був відображений пізніше на сторінках її романів.

 Цей же пансіон в 1838 році блискуче закінчила і наймолодша із сестер, Енн, до того часу вона вже теж почала займатися письменницькою працею.

 Літературна обдарованість Шарлотти Бронте виявилася рано, але шлях до визнання виявився для неї довгим і болісним. Переконання, що література - не жіноча справа, було в Європі того часу (і особливо в консервативній Англії) загальнопоширеним.

 Якось Шарлотта випадково відкрила альбом сестри Емілії і з захопленням прочитала її вірші, несхожі на звичайну жіночу поезію - занадто стрімкі, яскраві, лаконічні. Шарлоту все це настільки вразило, що вона вирішила видати збірку поезії сестер за свій рахунок, приховавши справжні жіночі імена під псевдонімом: «Брати Белл». Лише в 1846 році сестрам Бронте вдалося видати збірку своїх віршів. Вона заслужила високу оцінку критики. Особливо були відзначені вірші Еліса Белла (Емілії). Але успіх принесли Шарлотті Бронте не вірші, а роман «Джен Ейр».

 16 жовтня 1847 року Шарлотта Бронте написала роман «Джен Ейр» - історію маленької, бідної і некрасивої гувернантки, що зуміла завоювати серце багатого, майже розчарованого в житті, господаря замку з вежами - Е. Рочестера. Роман  і досі хвилює сучасного читача, тому був перевиданий понад 150 разів.

 Роман Шарлотти мав великий успіх, кілька видавництв змагалися один з одним у придбанні прав перевидання. У. Теккерей запросив Шарлоту в Лондон, щиро захоплюючись її талантом і бажаючи познайомитися з нею. Шарлотта, завдяки його запрошеннями, кілька разів побувала в столиці, познайомилася з літераторами та видавцями, відвідала лекції Теккерея присвячені англійській літературі (в 1851 році).

 Після прочитання її другого роману - «Городок» - про долю непересічної дівчини Люсі Сноу, яка пережила нещасну любов, але зберегла не зломлений і гордий дух, - він написав вражаючі слова про Шарлотту Бронте: «Бідна жінка, що володіє талантом! Палке, маленьке, жадібне до життя створення, хоробре, трепетне, некрасивее. Читаючи її роман, я здогадуюся, як вона живе, і розумію, що більше слави і всіх інших небесних скарбів вона хотіла б, щоб якийсь - небудь Томкінс любив її і вона любила його!».

 1854 року, незважаючи на приступи хвороби, від якої померли її сестри, Шарлотта одружилася зі священиком Артуром Беллом Ніколлсом. Незадовго до її смерті вийшов з друку роман «Шерлі», з цікавістю зустрінутий і публікою і критикою. Всі чекали нових злетів таланту Бронте. Але ніхто не знав, що вона помирає.

 У січні 1855 р. стан здоров’я Шарлотти Бронте різко погіршився через вагітність.

 Вона померла 31 березня 1855 у віці 38 років від швидкоплинних сухот.

 Хоча пройшло вже більше 160 років, читачі продовжують насолоджуватися книгами англійської письменниці й приїздити до маленького будиночка в Хоуорті, де знаходиться музей «маленької Жанни д’Арк» — як ніжно називав Шарлотту Бронте В. Теккерей.

Пам'ять

 У нарисі, присвяченому Шарлотті Бронте і написаному Теккереєм вже після смерті письменниці, є такі слова: «Пам'ятаю боязке, тендітне створіння, маленьку долоню, великі очі. Мабуть, головною рисою її характеру була палка чесність... Вона мені видалася дуже чистою, піднесеною і шляхетною людиною. В її душі завжди жила велика, свята повага до правди і справедливості».

 В 1857 році, на прохання батька Шарлотти, її подруга Елізабет Гаскелл зібрала всі листи, які були адресовані подрузі Бронте - Еллен Нассі. За цими листами Елізабет написала біографію - «Життя Шарлотти Бронте», яка до цього часу вважається однією з великих біографій в світі. Дівчата познайомилися в 1850 році і залишалися друзями до самої смерті Шарлотти.

 В честь Шарлотти Бронте названий кратер на Меркурії. 39427 Шарлоттабронте (39427 Charlottebrontе) — астероїд головного поясу, відкритий 25 вересня 1973 року.

 Ш. Бронте зображена на британській поштовій марці 1980 року номіналом 12 пенсів.

 У 1997 році, до 150-річчя виходу в світ роману Ш. Бронте «Джейн Ейр», королівська пошта Великобританії випустила поштову марку номіналом в 1 ф.ст.

Книга Ш. Бронте «Джейн Ейр» була екранізована багаторазово.

 Творчу спадщину письменниці складають чотири  романа, вірші і два великі томи листування. Її листи П. Егеру були видані на початку 1990 - х років в Англії і США і стали помітною подією в літературному світі.

 Романи Шарлотти Бронте:

  • «Джейн Ейр», 1846-47 рр., виданий в 1847 р.
  • «Шерлі», 1848-49 рр., виданий в 1849 р.
  • «Городок», 1850-52 рр., виданий в 1853 р.
  • «Учитель», 1845-46 рр., виданий в 1857 р.
  • «Емма» (Незавершений; роман завершила, дбайливо поставившись до спадщини Шарлотти Бронте, письменниця Констанс Сейвері, яка опублікувала роман «Емма» під наступним співавторством: Шарлотта Бронте and Another Lady. Крім цього, роман Шарлотти дописала ще в одному варіанті Клер Бойлан, і назвала його «Емма Браун»).

Існує ще два незакінчених рукописних фрагменти Ш.Бронте: «Джон Генрі» (близько 1852 р.) і «Віллі Еллін» (травень-червень 1853 р.).

Sharlota Bronte (1)
Sharlota Bronte (2)
0001

 

Go to top