Календар подій

60 років від дня народження Андрія Юрійовича Куркова (1961), українського письменника, кіносценариста

kyrkov

«Я не ставлю задачі:

вічне чи не вічне — я пишу те,

що мені подобається.

Мене досі більше цікавить 

наше минуле й наше сьогодення».

А. Курков

Андрій Юрійович Курков— український  письменник, журналіст, кіносценарист.

 Андрій Курков народився 23 квітня 1961 року у селі Будогощ  Ленінградської області в родині військового льотчика – випробувача. У дворічному віці разом з батьками переїхав у Київ.

 Свій творчий шлях Андрій Курков розпочав у дитинстві, коли писав перші вірші про тваринок, а в підлітковому віці вже придумував анекдоти. «У перші роки своєї творчості, коли я почав писати оповідання, мені подобалась творчість російського письменника Даниїла Хармса, якого по праву називають «батьком» чорного гумору» - розповідає письменник. Писати продовжував і в старших класах. На початку вісімдесятих, у роки студентства, написав першу повість. Творчий талант Андрія Куркова був високо оцінений письменником - фантастом Кіром Буличовим. У 1987 р. Андрій написав сценарій до фільму «Поляна сказок», за яку Буличов отримав премію на кінофестивалі в Братиславі. А казки майбутній письменник почав писати під час проходження служби у Збройних Силах.

 Андрій Курков закінчив школу перекладачів японської мови. 1983 р. — закінчив Київський державний педагогічний інститут іноземних мов. Працював випусковим редактором багатотиражки Київського політехнічного університету, редактором видавництва «Дніпро».

 В 1991 р. виходять перші книги – «Не приведи мене в Кенгаракс», «11 необыкновенностей».

 З 1988 року  А.Курков стає членом Англійського ПЕН - клубу – найпрестижнішого письменницького клубу у світі. Член Спілки кінематографістів України з 1993 року та Національної спілки письменників з 1994 року. З 1998 р. — член Європейської кіноакадемії. З 1998 р. — постійний член журі премії Європейської кіноакадемії «Фелікс». У 2011 р. входить до складу журі літературного конкурсу «Юне слово».

 Викладав у Белл Колледжі (Кембридж, Англія) і на кінофакультеті театрального інституту (Київ, Україна). Проводив семінари та майстер-класи з Creativewriting - художній переклад і написання кіносценаріїв в інституті Інсбрука (Австрія).

 Книги Андрія Куркова рекомендовані для читання судентам Сорбони в Парижі, в університеті міста Гренобль, в Лазанському університеті в Швейцарії, в університетах в Германії, в університеті Сіетла, Каліфорнійському університеті, Stratford, університеті Маямі.

 1997 р.  Куров ввійшов у трійку кращих кіносценаристів Європи. Виходять книги: «Пікнік на льоду» та «Добрий ангел смерті».

 «Пікнік на льоду» - роман Андрія Куркова, перекладений німецькою і опублікований видавництвом «Діогенес» (Швейцарія) у 1997 р. Цей роман перший в сучасній українській літературі перекладений і опублікований на Заході. Роман у 1999 р. став першою книгою автора з СНД, що потрапила в десятку найкращих європейських бестселерів. Раніше роман виходив під назвою «Смерть стороннього». Назву «Пікнік на льоду» спершу було обрано для німецькомовного видання роману. Роман наразі перекладено всіма європейськими мовами й навіть такими екзотичними, як мова басків. У 2003 році цей же роман за результатами голосування в Базелеві (Швейцарія) було оголошено улюбленою книжкою його мешканців.

 Письменник став номінантом найбільшої у світі літературної премії. Роман Андрія Куркова «Остання любов президента» (2004 р.), виданий напередодні української Помаранчевої революції, потрапив до списку Європейської літературної премії ІМРАС. Її присуджують за окремий прозовий твір і вручають у Дубліні (Ірландія).  Серед суперників-номінантів Андрія Куркова, зокрема, Харукі Муракамі та Чак Палагнюк.

 На початку 2005 р. Андрій Курков став персоною нон-грата в Росії. На теренах цієї держави припинено поширення його книг, зв'язок з його російським видавництвом «Петербургский писатель» розірвано. Однією з можливих причин такого явища Андрій Курков називає свої виступи у пресі під час Помаранчевої революції, у яких він давав негативні оцінки щодо офіційної політики Росії.  Та вже в тому ж 2005-му році романи Куркова знову почали видаватися в Росії, але цього разу видавництвом «Амфора» (Санкт-Петербург). 

 2007 рік — відбулася презентація дитячої книги, написаної разом з Євгенією Гапчинською «Пригоди чепухоносиків».

 У березні 2008 р. роман Андрія Куркова «Нічній молочник» увійшов до «довгого списку» російської літературної премії «Національний бестселер».

 В 2012 р. «Садівник з Очакова» отримав премію читачів на фестивалі європейських літератур, який проходив у французькому місті Коньяк. Цю нагороду дають за результатами голосування французьких читачів регіону Пуату-Шарант.

 Нова книга Андрія Куркова «Щоденники Майдану» - особистий щоденник про події в столиці, що охоплюють період від 21 листопада 2012 р. до 24 квітня цього року. У нотатках відображена хроніка протистояння. У книгу ще ввійдіть і статті, написані для зарубіжної преси під час Майдану. Видання для Європи насичене поясненнями для іноземного читача, яких не потребують українці.

 Андрій Курков є автором понад 20 книг, серед яких як дорослі романи, так і казки для дітей. Також є автором понад 20 сценаріїв для художніх та документальних фільмів. Курков — єдиний український письменник, чиї книжки потрапили в топ-десятку європейських бестселерів.
Книги Куркова перекладені 36 мовами. Найбільше книжок перекладено німецькою (для Австрії, Німеччини, Швейцарії). Також велику кількість його творів перекладено французькою, англійською та українською.
В Америці та Японії романи Андрія Куркова мають величезний попит читачів. Події усіх його творів відбуваються в Україні, тому автор пишається, що прописав Київ на літературній карті світу.

Нагороди

  • Відзнака «Золотий письменник України», 2012 р.
  • Орден Почесного Легіону (Франція).

Kurcov (1)
Kurcov (2)
Kurcov (3)
Kurcov (4)
0001
0002
0005

Go to top