Календар подій

110 років від дня народження Олександра Якимовича Гаврилюка (1911–1941), українського письменника, публіциста, літературного критика

gavruluk

Олександр Якимович Гаврилюк ( псевдоніми – О.Вольний, А.Холмський ) - український письменник, публіцист, літературний критик, діяч комуністичного руху.

Народився 23 квітня 1911 року в селі Заболоття Бєльського повіту Седлецької губернії ( нині Польща ) в селянській родині. Активний учасник комуністичного підпілля на західно-білоруських і західно - українських землях. У 1929 році вступив у Комуністичну партію Західної Білорусії, був секретарем її повітового комітету.

Працював у підпільній газеті ЦК КПЗУ у Львові. Був членом Групи західноукраїнських пролетарських письменників «Горно», до якої входили письменники Ярослав Галан і Степан Тудор. Один з організаторів і учасників Антифашистського конгресу діячів культури 1936 р. у Львові.

У 1929-1939 роках 14 разів піддавався арештам польської поліцією, двічі перебував у концентраційному таборі Береза-Картузька, з якого у вересні 1939 р. його звільнила Червона Армія.

Літературну діяльність розпочав у 1929 р. Перший вірш Олександр Гаврилюк «Спогади політв'язня» написав у в'язниці (згодом слова вірша стали текстом популярної революційної пісні). У поемі «Львів» (1939 р.) відобразив робітничий рух у Львові в 1936 році. Автор памфлету проти українських націоналістів «Пани і паничі над" Кобзарем "» (вид. 1936 р.). У своїй поемі «Пісня з Берези» (1937 р.) і в повісті «Береза» (1939–41 рр., опубл. посмертно 1946 р.) зобразив боротьбу в'язнів концтабору.

Відомий також як публіцист і літературний критик (статті «Пальці на горлі», «Вчимося розуміти і сприймати поезію»  та ін .).

З 1940 р. - член Спілки радянських письменників України.

Загинув разом зі Степаном Тудором в перший день Другої світової війни у Львові від випадкового потрапляння німецької авіабомби. Рукопис єдиного великого роману, написаного Олександром Гаврилюком у 1941 році, безслідно зник після смерті автора. У 1957 р. в його честь у Києві була названа вулиця. Раніше у Львові ім'ям О. Гаврилюка була названа вулиця (нині - перейменована).

Похований на Личаківському кладовищі.

0001

Go to top