Календар подій

65 років від дня народження Павла Миколайовича Гірника (1956), українського поета

girnykПавло Миколайович Гірник— український поет.

 Павло Гірник народився 30 квітня 1956 р. у Хмельницькому в сім`ї письменника Миколи Андрійовича Гірника. Мати Тамара Дмитрівна – етнограф.  В 1973 році закінчив середню школу в Хмельницькому. Вчився на філологічному факультеті Кам'янець-Подільського педагогічного інституту (1973—1974 рр., закінчив перший курс), 1974 року перевівся до Київського педагогічного інституту (закінчив 1977 р.). Закінчив Вищі літературні курси (1987—1989 рр.).

 У 1984 році Павла Гірника прийняли до Спілки письменників України, а з 1996 року – він член Асоціації українських письменників. Вже на початку 80-х років йому пророкували славу поета, яких в Україні – одиниці. У 80-х роках Павло Миколайович активно бере участь у суспільних справах ( діяльність у громадській організації «Спадщина», в Товаристві української мови, у Русі ).  Він   став   одним   із   фундаторів Українського Народного  Руху  на   Хмельниччині,  брав  участь  у  страйкових акціях, мітингах, голодував на площі, одним із перших  розгорнув жовто-блакитний національний стяг. На початку 90-х років редагував рухівську газету «Пробудження», з якої згодом виросла газета «Є».

Потім працював учителем української мови і літератури в сільських школах Вінницької області (село Непедівка Козятинського району) та Хмельницької області (село Берегелі Красилівського району), завідувачем літературно-драматичної частини Хмельницького театру ляльок. Для постановки у ляльковому театрі переклав українською мовою твори Самуїла Маршака «Котячий будинок», «Теремок». Також перекладав твори Давида Самойлова.

Автор поетичних збірок: «Спрага» (1983 р.), «Летіли гуси» (1986 р.), «Се я, причинний» (1994 р.), «Китайка» (1994 р.), «Вибране» (1996 р.), «Брате мій, Вовче» (2000 р.), «По війні» (2000 р.), «Коник на снігу» (2003 р.), «Смальта» (2006 р.), «Посвітається» (2008 р.).

 Павло Гірник – лауреат престижних всеукраїнських премій: імені А.Малишка за збірку «Летіли гуси», імені П.Тичини за збірку «Коник на снігу», імені П.Усенка за кращий цикл поезій у журналі «Дніпро».

 Книги поета  тричі номінувалися на Національну премію України імені Тараса Шевченка: у 2001 році - збірка «По війні», у 2008 році - збірки «Коник на снігу» та «Смальта», в 2009 році - збірка «Посвітається».

Головна Національна премія України імені Тараса Шевченка присуджена Павлу  Гірнику  Указом Президента України від 2 березня 2009 року за збірку «Посвітається». Висока відзнака підтвердила, що Павло Гірник – неповторний український поет, який гідно представляє своє покоління в сучасному літературному світі.

 «Такого поета, як  Павло Гірник, Поділля ще не мало. Та навряд чи й матиме у найближчі десятиліття» -  письменник Борис Грищук.

 «Сила поезії Павла Гірника в тому, в чому її слабість – ця поезія надто глибоко вкорінена в український культурний дискурс» - письменник, літературний критик Іван Андрусяк.

  Павла Гірника люблять та цінують шанувальники високої поезії і сприймають творчість поета  як виняткове явище у модерній українській літературі.

Світає, посвітається,
Сідають тіні попри душі.
Скресає, воскресається
І убієнне, і грядуще.

Літає чорне вороння,
Холоне хата за плечима.
Чекає стомлена рідня –
Сльозина, випита очима.

Світає, посвітається,
Людніє слово без'язике.
Скресає, воскресається.
Співають діти боголикі…

                              Із збірки «Посвітається»

Girnyk (1)
Girnyk (2)

Go to top