Календар подій

85 років від дня народження Івана Степановича Марчука (1936), українського живописця, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1997)

Marchuk

«…Марчук — таємничий, він нікому до кінця
не відкриває своєї душі, та й сама його творчість
— якась насторожена тиша, перехідний стан
— ніби перед великим вибухом. Це — Велика Тайна,
яка є не простим спогляданням, а викликає
зворотні шалені емоції»
Олесь Доріченко

 

 

Іван Степанович Марчук — український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Почесний громадянин Тернополя,Києва, Канева.
 Іван Степанович народився 12 травня 1936 року в селі Москалівка, Тернопільської області. Ріс у родині відомого на всю округу ткача. Степан Маркіянович, батько майбутнього художника, був майстром на всі руки: тесля, швець, ткач. Батькову роботу «засновування» світу спостерігав змалку Іван. І згодом відтворював на полотні. В родині панували любов і злагода завдяки матері – Наталці Варламівні. Вона виховувала дітей здебільшого казкою та піснею. Як згадував митець, сім’я була в них бідною, всі тяжко працюали.

Після закінчення 7-річної школи вступив до Львівського училища прикладного мистецтва ім. І. Труша на відділ декоративного розпису, де навчався у 1951-1956 роках. Відслуживши в армії, Марчук вирішив продовжити свою освіту. Закінчив (1965 р.) Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва, де навчався на керамічному факультеті.

Працював у Інституті надтвердих матеріалів НАН України, в Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва. З 1984 року — на творчій роботі. Комуністична влада негативно ставилася до творчості митця. Івана Марчука неодноразово викликали до КДБ, погрожували, але зламати його було неможливо. Творчiсть Марчука насправді «не влiзала» в офiцiйний формат. Вiн наче не помiчав «радянську дiйснiсть», вiдтворюючи власну, омрiяну Україну. Казкова, невмируча, поетична країна, її природа, села, люди, квiти були постiйними темами Марчука.

З 1980 по 1989 роки, не маючи офіційного визнання і не прийнятий до Спілки художників, художник робить великі виставки в різних установах та організаціях, як, приміром, у відділі мистецтв Національної бібліотеки АН України. Набуває слави як неформальний лідер мистецького українського андеґраунду.

 До 1988 року Спілка художників офіційно не визнавала творчість Івана Марчука, хоча він мав понад 15 експозицій у різних містах колишнього СРСР (перші виставки 1979 і 1980 років у Москві). Широке визнання митця за кордоном спричинило прийняття його 1988 року до Спілки художників СРСР без його відома.
 1989 р. художник емігрував до Австралії, потім жив у Канаді та США.
  В 1990 році  Марчук відвідав Україну й відбулася його перша офіційна виставка у Києві ( у Державному художньому музеї українського образотворчого мистецтва (нині — Національний художній музей України)).
  А в 1996 році отримав звання Заслуженого художника України.
 7 березня 1997 р. став лауреатом Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.
  В 2001 році остаточно повернувся в Україну.  В 2002 р. за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного образотворчого мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність присвоєно почесне звання «Народний художник України». У 2005 р. президент України Віктор Ющенко обіцяв створити відомому на весь світ художнику музей його картин на Андріївському узвозі у Києві. Було навіть закладено капсулу на місці майбутньої споруди. Музей досі не збудований.

 2006 р. — Міжнародна академія сучасного мистецтва в Римі прийняла Івана Марчука до лав «Золотої гільдії» та обрала почесним членом наукової ради академії. Це перший випадок визнання українського художника інституцією такого високого рівня. Сьогодні «Золота гільдія» нараховує 51 художника з усього світу.
 У жовтні 2007 р. був включений до британського рейтингу «Сто геніїв сучасності» (72-е місце).  Перший музей художникові створили його земляки у рідному селі Москалівці 2010 року. На його відкритті був сам І.Марчук.
 Тепер живе та працює в Києві.im marchuk

Доробок митця налічує близько п’яти тисяч картин, вони унікальні та неповторні, і понад 150 персональних і близько 50 колективних виставок.Картини Івана Марчука зберігаються в багатьох колекціях у різних країнах світу. Іван Марчук є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема «пльонтанизму», це - назва, яку митець жартома дав своєму стилю. Вiд слiв «плести», «пльонтати» картини нiби створенi з клубочкiв чудернацьких ниток. Стиль майстра справдi не пiддається жодним хитромудрим класифiкацiям. Картини Івана Марчука – це не просто втілення його ідей і фантазій. Це величезний живий і динамічний світ, який поєднує в собі відображення нашого світу і подих паралельних світів та всесвітів. Звичайно великий вплив на те, якими будуть ці світи, має особистість самого автора, його історія, його світосприйняття.
 Про періоди своєї творчості художник говорить: «Було дев'ять періодів творчості, «дев'ять Марчуків», і кожен з них чимось дивує. Я, в першу чергу, себе повинен дивувати. Щось весь час крутиться в голові, треба щось нове робити. І «десятий» Марчук буде обов'язково. Визріває».

  Але як пишуть дослідники творчості Марчука, його творчість скоріше треба ділити не на періоди, а на чуттєві та ідейні перевтілення, які залежать і від настрою митця, і від атмосфери навколо нього. В творчості Івана Марчука їх можна назвати: «Голос моєї душі», «Цвітіння», «Пейзажі», «Портрет», «Абстрактні композиції». Твори кожного періоду відрізняються за стилем та малярською манерою.

Сьогодні його картини вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу. Іван Марчук продовжує інтенсивно працювати; серед його нових картин – нові шедеври пейзажного живопису. До 80-річчя художника Укрпошта випустила конверт з його портретом та марку з зображенням картини «Скажи мені правду». 5 серпня 2020 року Іван Марчук презентував для виставки «Одкровення» в Рівному 37 своїх робіт, які він створив у різні періоди свого життя. В галереї «ЄвроАрт» можна було побачити як популярні полотна, так і маловідомі, пейзажі, портрети, абстракції. Їхнє місце народження в Україні та в США. Роботи виконані у його авторському стилі «пльонтанизм».

Мистецтвознавці вважають Івана Марчука – загальновизнаним класиком українського й світового мистецтва. Твори цього великого митця не будуть забуті, а отже, вони для Вічності…

Marchyk

Go to top