Календар подій

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження

den pracivnukiv vudavnuctvДень працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження в Україні відзначають в останню суботу травня. Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок працівників видавничо-поліграфічного комплексу у справу відродження духовності народу, розвиток науки, культури, освіти, всіх сфер життя суспільства…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження» від 25 травня 1999 року № 563/99.

Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з'явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України і суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.

Своєю першою друкарнею Україна зобов'язана Івану Федоровичу, львівському видавцеві XVI століття, що поклало початок всієї історії книгодрукування в країні. Першою виданою книгою на українських землях вважається «Апостол» (1574 рік).

Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 році. Одним з осередків книгодрукування в Україні була Києво-Печерська Лавра. Заснована в 1616 році, Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.

Головними центрами освіти та друкарської діяльності стали Київ, Львів та Острог. Книги також активно друкувалися при монастирях. Розповсюдженням видань займалися численні купці і крамарі.

Був в Україні і негативний досвід руйнації книговидання, починаючи з 1720 року, коли Всеросійський імператор Петро І заборонив своїм указом книговидання українською мовою. Навіть у складний період між Першою і Другою світовими війнами існувало близько 50 українських видавництв.

У сучасній Україні друкарні працюють майже у кожному місті. На даний час в Україні налічується більше 6000 підприємств видавничо-поліграфічної галузі, в яких працює без малого 50 тисяч фахівців

Сьогодні перед тими, хто займається виготовленням та розповсюдженням книги, постала серйозна проблема – бурхливий розвиток інформаційних технологій, який спричиняє зниження попиту на друковане видання. Книжка – одне з найбільших цивілізаційних надбань. За рівнем розвитку книговидання оцінюють гуманітарний та економічний розвиток держави, загальноосвітній і культурний рівень її суспільства.

Світовий досвід свідчить, що й у період розвитку інформаційних технологій, комп’ютеризації суспільства жоден із сучасних видів інформації не здатен замінити книгу або навіть конкурувати з нею.

Завдяки  зусиллям  працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження щодня з'являється високоякісний книжковий контент. Українські видання стають все більш привабливими і популярними в Україні та далеко за її межами, здобуваючі престижні міжнародні відзнаки.

 

Go to top