Календар подій

95 років від дня народження німецького дитячого письменника Джеймса Крюса

james kruss

«Сміх потрібен людині,

як квітці сонце»

Д. Крюс

 

Джеймс Крюс — німецький дитячий письменник і поет англійського походження. Крюс успішно продовжував традиції німецької літературної класики та романтизму в дитячій літературі. Його книги перекладені багатьма мовами світу.

Джеймс Крюс  народився 31 травня 1926 року на острові Гельголанд в родині електрика Людвіга Крюсса і Маргарет Фрідеріхсен. У 1941 році через війну батьки змушені були евакуюватися на материк. Крюс в числі інших дітей був евакуйований в Арнштадт. Знову на острові Гельголанд Крюс опиниться лише в 1961 році.

У 1942 році Крюс закінчив середню школу. З кінця літа 1944 р. Крюс служить у військовій авіації. Після війни він пішки добрався до Куксхафена, де жили його батьки. Повернутися на Гельголанд сім'я не могла, тому що після війни британські ВВС організували там базу. Пізніше оселився в Гамбурзі. У 1948 році закінчив Педагогічне училище Люнебурга, однак замість учительської роботи відразу взявся за літературу — ще в 1946 році він випустив свою першу книгу «Золота нитка». З 1951 року активно співпрацює з радіо і газетами.

Активно на становлення Крюса-письменника вплинув німецький прозаїк Еріх Кестнер, з яким той познайомився в 1950 році. Зокрема, він переконав Крюса писати для дітей. Перша книжка з картинками «Ханзелман подорожує навколо світу» вийшла в 1953 році.

Джеймс Крюс автор  не лише багатьох прозових творів, віршів, пісень, радіоп'єс, телесценаріїв, а також перекладач великої кількості дитячих творів світової літератури німецькою. Автор книжок «Коли я був королем», «Флорентіна», «Мій прадідусь і я», «Мій прадідусь, герої і я» та ін.  Але найвідоміший його твір – фантастична  повість «Тім Талер, або Проданий сміх (1962 р.).

Помер Джеймс Крюс 2 серпня 1997 року на Канарських островах, де жив з 1966 року. Похований він на Гельголанде.

У 1968 році  він був удостоєний медалі Г.Х. Андерсена за значний внесок у світову дитячу літературу.

Книги Крюса — це добрі, світлі книги. Вони допомагають дітям замислитися над тим, якими ж вони мають вирости, аби світ став кращим. Українською мовою окремі твори Крюса переклали Є.Горева, Г. Кирпа та Ю. Лісняк. Є. Стєквашов.

1 (1)
1 (2)
1 (3)

Go to top