Календар подій

Всесвітній день океанів

vsesvitniy den okeanivВсесвітній день океанів (англ. World Oceans Day)— всесвітній день боротьби за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і стабільну екологічну ситуацію в океанах. Відзначається щороку 8 червня.

 Відзначати Всесвітній день океанів було запропоновано на міжнародному Саміті Землі 1992 року в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). У грудні 2008 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила  рішення A/RES/63/111, починаючи з 2009 року відзначати свято офіційно 8 червня.

 Його головна мета - актуалізація проблем сучасного океану, який щодня піддається негативному впливу різних факторів. В результаті згубної діяльності людини багато видів флори і фауни, що населяють Світовий океан, опинилися на межі зникнення. А цілий ряд представників підводного світу планети назавжди зник.

 Спочатку метою свята було бажання залучити світове співтовариство до проблеми океанів, що займають більше 70% площі всієї планети. Святкування Дня океанів безпосередньо стосується океанологів - вчених, які займаються вивченням Світового океану, його життя і розвитку. Завдяки цим вченим і було придумане це свято. Примітно, що його із задоволенням прийняли всі ті, хто має найменше відношення до океанів або просто переймається його долею. День океанів вважають своїм працівники дельфінаріїв, моряки, працівники зоопарків, а також звичайні люди, яким не все одно, яке майбутнє чекає Землю.

 З 2002 року промоцією та організацією свята займається некомерційна організація «TheOceanProject» спільно з «WorldOceanNetwork» та іншими природоохоронними спільнотами.

 У 2013 році до Всесвітнього дня океанів було випущено поштові марки. До Дня океанів проводиться також щорічний конкурс фотографій, переможців якого нагороджують у штаб-квартирі ООН.

 По нашій  планеті розкидано всього чотири океани: Північний Льодовитий, Індійський, Атлантичний і Тихий. Інтенсивне вивчення океанів почалося в другій половині XX століття. Основним методом дослідження океанських глибин був метод ехолокації, за допомогою якого були складені детальні карти глибин океану, були відкриті основні форми рельєфу океанічного дна.

Цікаві факти про океани:

 •  Найглибшою океанською западиною є Маріанська западина, яка знаходиться в Тихому океані поблизу Північних Маріанських островів. Її глибина складає 10924 метри, тобто, майже 11 кілометрів.
 •  Найбільший гірський хребет (серединно — океанічний хребет) на Землі насправді знаходиться нижче поверхні океану. Він тягнеться з Атлантичного, Індійського та до Тихого океану. Довжина хребта понад 56 тис. км.
 •  Разом з річковими стоками та опадами в океан надходить приблизно 0,5 мільйона кубічних кілометрів прісних вод. Цей обсяг відповідає шару води на поверхні океану товщиною близько 1,25 метра.
 •  В океанах є підводні вулкани. Коли вони вивергаються, вони не викидають лаву, але замість цього вони вивергають бруд і метан. Близько 90% вулканічної активності на Землі відбувається в океанах.Вулкани, землетруси та зсуви, які відбуваються в океанах можуть призвести до цунамі.
 •  У  океанах мешкає 350 видів акул.
 •  Багато хто з головоногих молюсків захищається від хижаків, випускаючи з себе чорнильну хмару і ховаючись під покровом її темряви. А глибоководний молюск пекельний вампір таким способом скористатися не може, бо на його глибинах і так панує темрява. Замість цього він випускає з кінчиків щупалець липку хмару біолюмінісцентного слизу, що містить безліч блакитних палаючих кульок. Світлова завіса приголомшує хижака і дозволяє пекельному вампірові сховатися.
 •  Тихий океан зовсім не тихий насправді. Це самий неспокійний і грізний океан нашої планети. У ньому народжується найбільше число цунамі і тайфунів.Проте в цьому океані є чимало райських місць: Гаваї, Гаїті, Таїті ...  Взагалі у Тихому океані знаходяться приблизно 25000 островів.
 •  Тихий океан - найбільший океан на нашій планеті, він охоплює приблизно 30 % поверхні Землі.  Першим з європейців Тихий океан побачив іспанський дослідник Васко Нуньез де Бальбоа. Правда він не підозрював, що перед ним цілий океан, і назвав його Південним морем.Потім він носив назву Великий. Таку назву принаймні обгрунтовано та зрозуміло. Але чому Тихий океан назвали Тихим?Ця загадка пояснюється тим, що назву океану дав перший мореплавець, який зміг його переплисти.Першим перетнув цей океан португалець Фернан Магеллан в 1521 році.  І в той раз плавання було на рідкість спокійне. За весь час  подорожі  жоден шторм не зустрівся Фернанові Магеллану. Ось чому Тихий океан назвали Тихим.
 •  У водах Тихого океану живе половина всієї маси живих організмів світового океану. Також вважається, що на його берегах живе половина всього людства.Тихий океан дбайливо зберігає в собі більше половини всієї води Світового океану, а найширша його частина знаходиться на екваторі.
 •  У північній частині Тихого океану є область, яку називають Великою тихоокеанською сміттєвою плямою або Східним сміттєвим континентом. Під дією океанських течій тут у верхніх водних шарах скупчилася велика кількість пластикових відходів з Азії та Америки, всього ймовірно більше 100 мільйонів тонн сміття. На відміну від відходів, схильних до біологічного розпаду, пластик під дією світла лише розпадається на дрібні частинки, при цьому зберігаючи полімерну структуру. Ця суспензія нагадує зоопланктон, і медузи або риби приймають пластик за їжу.
 •  Часто кажуть, що найтепліше з океанів - Індійський. Місцями так. Але в середньому найтеплішим океаном є якраз Тихий.
 •  А ось в Індійський океан входить Червоне море - найтепліше і солоне. А в Перській затоці температура води може досягати 32 градуси! Ситуацію псує Антарктида, з якою океан межує на півдні, вона і вносить до нього велике число крижаної води.Індійський океан третій за величиною океан у світі й охопив приблизно 14 % поверхні Землі.
 •  Cамий вивчений і освоєний людьми зі всіх океанів - Атлантичний. Він є другим за величиною океаном у світі і охоплює більше 21 % поверхні Землі. Як його тільки не називали: «Море за Геракловимі стовпами», «Атлантік», «Західний океан», «Море мороку» ... Остаточно назву він отримав на честь титана Атланта з грецької міфології. Вода в Атлантичному океані сама солона серед усіх океанів.
 •  Саргасове море  - єдине море, яке не має берегів. Це об'єкт в Атлантичному океані, оточений різними атлантичними течіями.
 •  Взимку 9/10 акваторії Північного Льодовитого океану покрито льодами, які вільно плавають по океану. Температура води практично у всьому океані близька до замерзання.
 •  А ось Північний Льодовитий океан взагалі колись був прісним озером, сполученим з Атлантичним вузькою протокою. З часом протоку розширили і солоні атлантичні води ринули на північ.
 •  Світовий океан займає дві третини поверхні планети і є найбільшим постачальником продуктів харчування для людини. Це близько п'ятої частини всього білку споживаного жителями Землі. А фітопланктон дає приблизно 70% всього кисню атмосфері планети.

 Всесвітній день океанів ще одне нагадування  нам, жителям Землі, про нагальну необхідність вирішувати проблеми забруднення морів і океанів.

1 (1)
1 (2)
1 (3)
1 (4)

Go to top