Календар подій

Вознесіння Господнє

 voznesenieВознесіння Господнє (Вшестя)— вознесіння Ісуса Христа на небо, яке відбулося через 40 днів після Воскресіння Господнього. У християнстві ця подія відзначається великим святом, яке завжди припадає у четвер 40-го дня по Христовому Воскресінні. У Католицькій церкві Вознесіння Господнє має найвищий статус — торжества. Згідно з християнським вченням після воскресіння Христа, через сорок днів Бог забрав Його на Небо, хоч до цього він ходив по землі. Це останній день, коли можна вітатися словами «Христос воскрес!». Опісля Вшестя це вже заборонялося. Також у храмах ховають плащаницю.

 Протягом свого перебування серед живих Христу доводилося не раз доводити чудесну сутність подій Страсного тижня. І тоді, як і зараз, люди були схильні сумніватися в правдивості подій, викладених пізніше в новозавітних Євангеліях. Ніхто не знав Ісуса краще, ніж його мати і учні. Він приділяв багато часу для спілкування з ними, розуміючи їх людську сутність. Метою спільних трапез і бесід було переконати їх у тому, що це - він, і ніхто інший, страчений, воскреслий і воплотився.

 Однак після воскресіння Син Божий вже перестав бути звичайною земною людиною, він був близький людям лише на якийсь час, щоб пояснити їм те, як проповідувати слово істини, наставивши їх поки що перебувати в Єрусалимі невідлучно. Христос розумів, що земні його дні полічені, і поспішав роз'яснити всю сутність християнського вчення, щоб апостоли правильно донесли його, проповідуючи народам.

 Вознесіння Господнє відбулося на Оливній горі, що по дорозі з Єрусалиму до Віфанії. Він підняв руки і піднявся на небеса, сівши по правиці, тобто праворуч від Отця Небесного. Більше сумнівів у божественне походження Сина божого не було. Але Христос не віддалився від нас, що живуть на землі, а показав шлях в Царство небесне - рай - для всіх людей, що живуть на грішній землі. Вознесіння Господнє стало своєрідним мостом, що з'єднує життя земну і небесну, і довело безсмертя душі, її нескінченне існування. Сам же Ісус зробив все у своєму земному житті, щоб переконати улюблене їм людство в правильності своїх проповідей. Він пожертвував заради цього всім, що тільки може покласти на вівтар віри жива на землі людина.

 Свято Вознесіння Господнього несе всім віруючим надію на порятунок і розраду всім скорботним, які втратили близьких їм людей. Як Христос сказав про те, що готує своїм учням місце поряд з собою, так і кожен православний християнин знає про те, що його розлука з покинули земний світ улюбленими тимчасова, а в небесного життя його чекає єднання з ними. Як Ісус береже всіх сповідують його вчення, так праведники стають предстателями кожної людини перед Творцем.

 У цей день церковна служба красива і урочиста, читаються тропар, кондак і величання, а люди моляться про силу, потрібної для подолання гріха і досягнення Царства Небесного.

 На цю відзнаку люди випікали обрядове печиво у формі драбинок, «щоб було по чому Ісусові вилізти на небо». Такий ритуальний хлібець носили на  могилки, щоб в останнє разом пом'янути померлих.

 Крім печива, готували також пласкі млинці з пшоняного борошна, у деяких місцях пекли паски і фарбували крашанки на поминки.

Селяни в цей день обходили свої посіви, качали на них крашанки, оскільки «на Вшестя вже починає викидати колос». До цього дня намагалися повністю обсіятися, бо через десять днів буде Трійця.

      Надія Кметюк

Боже світло

В іпостасі Воскреслого Божого Сина
Нам Спасіння дароване з синіх Небес.
Великоднього ранку, у світлу годину
Він во Істину Божу із мертвих воскрес.

У терновім вінку розіп'ятий за Світло,
Яке ніс на Голгофу під тяжким хрестом,
Великоднього ранку, коли все розквітло,
"Мир Вам!" — ніжно промовив Воскреслий Христос.

І у Серці, що прощення всім дарувало,
У тім Серці побачив здивований світ
Боже Світло, яке ні на мить не згасало,
Боже Світло, що сяє нам тисячі літ.

Животворним промінням надії і віри,
Стуком Серця Христового б'ється на люди.
І Любов'ю, Любов'ю, Любов'ю без міри
Ллється нині у спраглі і змучені груди.

Go to top