Календар подій

200 років від дня народження Аполлона Миколайовича Майкова (1821–1897), російського поета, перекладача

Apollon MaykovАполлон Миколайович Майков  - російський поет, член-кореспондент Петербурзької АН ( 1853 р.).

Народився у родині дворянина Миколи Аполлоновича Майкова ( художника та академіка ) та письменниці Євгенії Петрівни Майкової. Художня атмосфера рідного дому сприяла формуванню духовних інтересів хлопчика, який рано почав малювати і писати вірші.

1834 року родина переїхала до Петербурга. Вчителем братів Майкових був письменник Іван Гончаров. У 1837—1841 роках навчався на юридичному факультеті Петербурзького університету. Спочатку захоплювався живописом, але врешті присвятив своє життя поезії.

Першими публікаціями зазвичай вважалися вірши «Сон» і «Картина вечора» ( 1839 р.). Однак дебютом 13-річного Майкова був вірш «Орел», опубліковане в  «Бібліотеці для читання». Перша книга «Вірші Аполлона Майкова» вийшла в 1842 році в Петербурзі.

За першу книгу віршів отримав грошову допомогу від Миколи I на подорож до Італії. Поїхав за кордон 1842 року. Відвідавши Італію, Францію, Саксонію та Австрійську імперію, Майков 1844 року повернувся до Петербурга та почав працювати помічником бібліотекаря при Румянцевському музеї. Постійно зустрічався з Віссаріоном Бєлінським, Миколою Некрасовим, Іваном Тургенєвим.

Писав поеми («Дві долі», 1845 р.; «Княжна», 1846 р.; «Марійка», 1846 р. ), драматичні поеми або ліричні драми («Три смерті», 1851 р.; «Мандрівник», 1867 р.; «Два світи», 1872 р.), балади («Емшан», 1875 р.). Друкувався в журналах: Вітчизняні записки, Бібліотека для читання . За мотивами історії Стародавнього Риму він написав поему «Два світи», відзначену Пушкінською премією в 1882 році.

Створені в 1854 - 1858 роках вірші Майкова про російську природу стали хрестоматійними («Весна! Виставляється перша рама», «Літній дощ», «Косовиця», «Ластівка», «Нива» та інші). Численні вірші Майкова були покладені на музику Н. А. Римським-Корсаковим, П. І. Чайковським і ін.

Товаришував з Тарасом Шевченком. Тарас Шевченко й російський поет Аполлон Майков часто зустрічалися в родині Федора Толстого, разом брали участь у літературних читаннях на користь недільних шкіл у Петербурзі.14 квітня 1861 року Майков у Петербурзькому університеті виступив на вечорі, присвяченому пам'яті Шевченка. Кобзареві він присвятив вірш «На білій мілині Каспійського помор'я».

Протягом чотирьох років перекладав в поетичній формі  «Слово о полку Ігоревім» (переклад закінчено в 1870 р.). Також займався перекладами народної поетичної творчості Білорусії, Греції, Сербії, Іспанії та інших країн. Перекладав твори таких поетів, як Гейне, Міцкевич, Йоганн Гете.

Крім поетичних творів, нарисів і рецензій на книги, писав також прозу, яка не є значною. Після 1880 р. Майков практично не писав нічого нового, займаючись правкою своїх творів для підготовки зібрання творів.

У останні роки життя був дійсним статським радником, з 1882 року — голова комітету закордонної цензури.

Помер 20 березня 1897 року. Похований на цвинтарі Новодівочого монастиря.

0001
0002

Go to top