Календар подій

415 років від дня народження П’єра Корнеля (1606 - 1684), французького драматурга

Pierre CorneilleП’єр Корнель - відомий французький драматург, «батько французької трагедії», один із творців класицизму у французькій літературі.

 Корнель народився в Руані  6 червня 1606 року. Дитинство провів у селі, навчався в єзуїтській школі, потім вивчав право й отримав місце прокурора.

 Сімейний переказ розповідає про те, що одного разу юнака П'єра один з його друзів познайомив зі своєю коханою. Зустріч виявилася фатальною для закоханого, дівчина віддала перевагу Корнелю. Подія спонукала молодого Корнеля написати комедію.Так з'явилася його «Меліта» (1629 р.). Ця комедія, як і інші («Клітандр», «Вдова», «Галерея суду», «Королівська площа»), написані Корнелем в 1631-1636 рр.

 Наприкінці 1636 р. з'явилася інша трагедія Корнеля, що складає епоху в історії французького театру - це був «Сід». Корнель створив «Сіда» - трагедію, що відкрила собою славну історію французького національного театру і склала воістину національну гордість французів. Слава п'єси була незвичайна. Францію облетіло крилатий вислів: «Чудово, як Сід». У кабінеті Корнеля незабаром склалася ціла бібліотека з друкованих примірників трагедії в перекладах на німецьку, англійську, італійську та інші мови.

 На початку 1640 року Корнелем була написана в Руані трагедія «Горацій» і поставлена в Парижі, на сцені «Бургундського готелю». Прем'єра трагедії не стала тріумфом драматурга, але від вистави до вистави успіх п'єси наростав.

 Згодом вона була включена в репертуар театру «Комедії Франсез». Трагедія витримала на цій сцені кількість вистав, поступлившись лише «Сіду». 

 У 1647 р. Корнель був обраний членом французької Академії. У цей же період Корнель пише «Героїчну комедію«,«Дон Санчо Арагонський» (1650 р.).

 Починаючи з 1651 р. Корнель піддався впливу своїх друзів-єзуїтів, які намагаються відвернути свого колишнього вихованця від театру.Він зайнявся релігійною поезією,як би в спокутування своєї світської творчості колишніх років, він надрукував незабаром віршований переклад «Наслідування Ісуса Христа». Переклад цей мав величезний успіх і витримав за 20 років 130 видань. 

 У 1662 р. драматург переїжджає в Париж, він все ще пише, але гаснуть творчі сили. Всі твори старіючого драматурга мають дуже мало достоїнств. Вольтер в 1731 р., написавши критичну поему «Храм смаку», зобразив Корнеля, який кидає у вогонь свої останні трагедії - «холодної старості творіння». 

 П’єр Корнель перестав писати у 1674 р., а через десять років, в ніч з 30 вересня на 1 жовтня 1684 помер у віці 78 років. 

 Поет пережив свою славу, але в очах сучасників, як би погано він не став писати згодом, залишався великим Корнелем.  Творчість Корнеля відбивала суспільну боротьбу в період становлення абсолютизму.Значення Корнеля для французького театру полягає насамперед у створенні національної трагедії. Корнель «створив школу величі душі», писав Вольтер. Творець «Сіда» справді великий, і не тільки красою вірша, вкладеного ним у вуста його героїв. Він відкрив французам незвичайну виразність і милозвучність їхньої мови, але головним чином поезією високих людських почуттів.Недарма Олександр Пушкін вигукував: «Корнеля геній величавий ...». 

  «Сід» Корнель відкрив блискучу галерею трагедій у Франції XVII-XVIII століть, його «Брехун» послужив тим творчим імпульсом, який дав комедійному таланту Мольєра вірний напрям. Мольєр зізнавався в одному зі своїх листів до Буало: «Я багато чим зобов'язаний «Брехуну»(Корнеля) ... Не знаючи «Брехуна», я, без сумніву, склав би деякі комедії-інтриги, як «Навіжений», «Любовна досада», але ніколи, бути може, не створив би «Мізантропа».

0001
0002

Go to top