Календар подій

130 років від дня народження російського письменника Олександра Мелентійовича Волкова (1891 – 1977)

volkov oleksandr melentiyovychОлександр Мелентійович Волков — російський радянський письменник, драматург, перекладач.

Олександр Волков народився 14 червня 1891 року у місті Усть-Каменогорськ в сім'ї відставного фельдфебеля Мелентія Михайловича. В 1907 році поступив до Томського учительського інституту. Закінчивши інститут у 1910 році, та отримавши спеціальність математика, працював учителем в містечку Коливань, що в Алтайському краї, а згодом в Усть-Каменогорську, в училищі, де розпочинав своє навчання. Його перші вірші «Ніщо не радує мене», «Мрії» були надруковані в 1917 році в газеті «Сибірський світло». У цей час пише ряд п'єс для дитячого театру. Його веселі комедії і п'єси «Орлиний дзьоб», «В глухому куті», «Сільська школа», «Толя-піонер», «Квітка папороті», «Домашня вчителька», «Товариш з центру» ( «Сучасний ревізор») і « Торговий дім Шнеерзон і Ко »з великим успіхом йшли на сценах Усть-Каменогорськ та Ярославля.

В 1920-х роках переїхав до Ярославля, тут працював директором школи. Заочно закінчив Ярославський педагогічний інститут.В 1929 році переїхав до Москви, де став завідувачем навчальною частиною робітфаку і знову продовжив навчання.За сім місяців закінчив курс Московського університету. З 1931 року, протягом двадцяти років, від часу заснування, Олександр Волков викладач, згодом доцент кафедри вищої математики Московського інституту кольорових металів та золота.

В кінці 1930-х років увійшов до великої літератури. З 1941 р. Волков став членом Спілки письменників СРСР.

Найбільш відомий як автор циклу книг «Чарівник Смарагдового міста». Основу першої книги становить твір американського дитячого письменника Лаймена Френка Баума «Дивовижний чарівник країни Оз». У 1959 році Олександр Волков познайомився з художником-початківцем Леонідом Володимирським і «Чарівник Смарагдового міста» вийшов у світ з новими ілюстраціями, визнаними пізніше класичними.  Казкові повісті «Урфін Джюс і його дерев'яні солдати» та  «Сім підземних королів» є продовженням казки О.Волкова «Чарівник Смарагдового міста». Потім були написані «Вогняний бог Марранів», «Жовтий туман» і «Таємниця покинутого замку». Усі шість казкових повістей про Смарагдове місто були перекладені багатьма мовами світу загальним тиражем у кілька десятків мільйонів примірників. За мотивами «Чарівника Смарагдового міста» письменник в 1940 році написав однойменну п'єсу, яка ставилася в лялькових театрах Москви, Ленінграда, і інших міст.

У роки війни Олександр Волков написав книги «Бійці-невидимки» (1942, про математику в артилерії і авіації) і «Літаки на війні» (1946). В Алма-Аті він написав цикл радіоп'єс на військово-патріотичну тему: «Вожатий йде на фронт», «Тимурівці», «Патріоти», «Глухий вночі», «Фуфайка» та інші, історичні нариси: «Математика в військовій справі», «Славні сторінки з історії російської артилерії », вірші:«Червона Армія»,«Балада про радянського льотчика»,«Розвідники»,«Юні партизани»,«Батьківщина», пісні:«Похідна комсомольська»,«Пісня тимурівців». Багато писав для газет і радіо, деякі написані ним пісні були покладені на музику композиторами Д. Гершфельд і О. Сандлером.Його перу належать фантастичні повісті «Пригода двох друзів в країні минулого» (1963 р., памфлет), «Мандрівники в третє тисячоліття» (1960 р.), оповідання та нариси «Подорож Петі Іванова на позаземне станцію», «В горах Алтаю», «Лопатинський затока», «на річці Буже», «Родимка», «Вдалий день», «Біля вогнища», повість «І кров'ю залиті Лена ...» (1973 р.), і багато інших творів. Крім цього Олександр Волков опублікував кілька науково-популярних книг про природу, риболовлю, історії науки. Найпопулярніша з них - «Земля і небо» (1957 р.), що вводить дітей у світ географії та астрономії, витримала багаторазові перевидання.

Загальний тираж його книг перевищує двадцять п'ять мільйонів екземплярів.Його книги перекладені на різні іноземні мови.

0001
0002
0003

Go to top