Календар подій

110 років від дня народження Віктора Платоновича Некрасова (1911–1987), українського та російського письменника, публіциста, журналіста, громадського діяча

nekrasovВіктор Платонович  Некрасов — письменник, публіцист, журналіст, громадський діяч, дисидент.

 Віктор Платонович Некрасов – особистість  дивовижна і значуща в  літературі. Його перший твір відразу ж отримав величезну популярність і схвалення Сталіна. Однак через три десятиліття письменник опинився в еміграції і вже більше не повернувся на Батьківщину.

 Віктор Некрасов  народився 17 червня 1911 року в м. Києві, в сім`ї інтелігентів. Раннє дитинство з 1911—1915 рр. пройшло в Парижі та Швейцарії, де спочатку навчалася в медичному, а потім працювала Зінаїда Миколаївна, мати письменника. Платон Федосійович, батько, був службовцем банку.

 У 30-му році він вступає на архітектурне відділення будівельного інституту і вчиться у відомого в країні і за кордоном І. Каракіса. Віктор  Некрасов дуже любив Київ, особливо його архітектуру. Це було не просто захоплення.Однак диплом, за фахом архітектора,  Некрасов не отримав. Керівництву інституту не сподобався його проект, розроблений  на основі ідей конструктивіста Ле Корбюзьє.

 Не менше архітектури майбутнього письменника цікавили театр і література - ще в школі він з товаришами видавав журнал «Зуави». Одночасно  навчанням на архітектора В.Некрасов навчається в театральній студії при театрі російської драми, яку закінчив 1937 р. Він працюває актором і театральним художником у театрах Києва, Владивостока, Кірова та Ростова-на-Дону.

 З початком радянсько-німецької війни відмовився від «броні», пішов на фронт, отримавши призначення в інженерні війська. Пройшов усю війну: у Сталінграді (нині м. Волгоград, РФ) був лейтенантом саперів, потім — командиром батальйону.  Бійці, що служили з ним разом, згадували, що він завжди поводився з ними на рівних і не ховався від куль. У 43-му отримав медаль «За відвагу». Після Сталінградської битви, як він сам говорив, «с чистым сердцем и помыслами» вступив у ВКП(б). Тричі був поранений, востаннє йому перебило праву руку. Так майбутній письменник Некрасов опинився в госпіталі. За порадою лікарів почав розробляти руку з допомогою олівця. Результат - записи у формі щоденника про пережите на фронті. Отримана травма була несумісна з подальшою службою, і Некрасова демобілізували в чині капітана. Він почав працювати журналістом в газеті «Радянське мистецтво».

 Для В.Некрасова події 1941 -1945 років стали не просто частиною особистого досвіду, а остаточно сформували  його світогляд.Перші сумніви щодо комуністичної партії у нього з'явилися вже 1946 року після відомої постанови про журнали «Звезда» і «Ленинград».

 Фронтові рукописи Некрасова волею долі потрапили  до літературного критика Володимира Олександрова.  Той побачив, що цього може вийти цікава повість, якщо записи скоротити і переробити. Що і робив майбутній письменник. Повість потрапила до головного редактора журналу «Знамя» Всеволода Вишневського. Так в 1946 році вийшла повість Некрасова «В окопах Сталінграду», яка і принесла йому популярність.

 Повість одразу зайняла особливе місце серед військової прози того часу.  Але керівництво Спілки письменників СРСР віднеслось до повісті негативно. Від запланованого розгрому повість спасла Сталінська премія. Потрібно сказати, що більшу частину премії Некрасов віддав на придбання колясок для інвалідів війни.Некрасов був одразу прийнятий до Спілки письменників України. Книга швидко вийшла в Москві та Ленінграді, її перевидавали великими тиражами чимало видавництв Радянського Союзу, перевівши на мови народів СРСР.

 В 1954 році  була опублікована повість «В родном городе» про драматичну долю фронтовиків при їхньому поверненні в мирне життя, яке виявилася важким і бездушним,   з партійно-бюрократичною байдужістю. За публікацію повісті було піддано критиці журнал «Знамя», а головного редактора знято з  роботи.

 В 1959 році була опублікована повість «Кира Георгиевна»  і Некрасов написав в «Литературной газете» про необхідність увіковічнити  пам'ять людей розстріляних фашистами в 1941 році в Бабиному Яру. Все це накликало звинувачення автора в дегероїзації радянської людини і радянського життя.

 Некрасова вирішили задіяти на «міжнародному рівні» і відправили у відрядження в США, Італію і Францію. Очікували, що письменник покаже всі негативи капіталізму. Він поїхав і написав. Не памфлет, як очікувалося, а трохи іронічні дорожні нариси. В бібліотеках на цей номер журналу «Новый мир» читачі записувались в чергу і тому, що це були чесні свідчення про інше життя.

 Збірка нарисів про подорожі до Західній Європи і США («По обе стороны океана», 1962) була різко засуджена офіційною критикою за відсутність у ній «образу ворога». 1963 р. почалося тотальне цькування Некрасова як відступника від соціалістичного реалізму. Тоді ж розглядалася персональна партійна справа Некрасова, яка закінчилася суворою доганою.

 1966 р. —  він підписав листа 25 діячів науки та культури Генеральному секретареві ЦК КПРС із протестом проти реабілітації Сталіна, що стало початком його опозиційної громадської діяльності.Восени  того ж року підписав колективний лист до Верховної Ради РРФСР з протестом проти нових статей кримінального законодавства (190-1 і 190-3 КК РРФСР), введених для боротьби з інакодумством.

 1969 р. — нова персональна партійна справа за лист на захист Вячеслава  Чорновола і виступ у день 25-річчя розстрілу євреїв у Бабиному Яру.

 Віктор Некрасов завжди любив кіно. За його сценаріям  знято фільми: «Солдати» (художній); «Невідомому солдатові» (документальний фільм з багатьох частин; дістав почесну нагороду на Лейпцизькому фестивалі документальних фільмів), «58 хвилин в Італії» (хронікальний).

 В 1970 р. твори Некрасова вперше опубліковано за кордоном (журнал «Грани», № 74).У червні 1972 р. співробітники КГБ провели в нього обшук, під час якого виявили самвидав. Тоді ж його виключили з КПРС, після чого він одразу попав у «чорний список» ЦК КПУ. А словами самого ж Некрасова - це був самий щасливий день в його житті.

 Тиск на письменника посилювався. В ході другої хвилі репресій проти української інтелігенції з 1972 по 1973 роках,  від багатьох діячів культури  вимагали публічно засудити Некрасова, а тих хто відмовлявся переслідували.

 17 січня 1974 р. після проведення обшуку в Некрасова вилучено 7 мішків рукописів, книг, журналів, газет, листів, фотографій та ін. Його позбавили всіх нагород, у тому числі бойових. 12 березня 1974 р. Віктор Некрасов дав інтерв'ю кореспонденту газети «Нью-Йорк таймс», в якому заявив, що йому відмовлятимуть у публікації робіт, доки він не візьме участі у засудженні Олександра  Солженіцина. 15 липня того ж року перший секретар ЦК КПУ Щербицький особисто інформував ЦК КПРС про «антирадянську діяльність» письменника В. Некрасова та його дружини Г. Базій.

 Після тривалої конфронтації з режимом письменник 1971 р. був виключений зі Спілки письменників України, 1972 р. — з комуністичної партії України; позбавлений 1974 р. радянського громадянства, був змушений проти свого бажання назавжди виїхати до Швейцарії, а потім — до Франції.

 В еміграції письменник працював на радіо «Свобода» і продовжував писати. В одній із таких передач він говорив: «… Ни о чем не жалею, ни на что не жалуюсь, – говорил он. – Вот и живу… Милый, милый Киев! Как я соскучился по твоим широкими улицами, по твоим каштанам, по желтому кирпичу твоих домов, темно-красными колоннам университета… Умру – отвезут на Сен-Женевьев-де-Буа».

 Ним було випущено збірку оповідань «Сталинград» в 1981 році і «Как я стал шевалье» в 1986 році. Останнім твором Некрасова стала «Маленькая печальная повесть». Всього за кордоном ним було видано 6 книг (проза, подорожні нариси, замальовки, есе), але відсутність свого читача дуже пригнічувало письменника. До 1966 року книги Віктора Некрасова були видані за кордоном 94 рази більш як 20 мовами.

 Понад двадцять років книги письменника не видавались на батьківщині, надруковані книги були вилучені із бібліотек, його ім`я було заборонено згадувати в пресі.

 Віктор Некрасов Лауреат премії ім. В.Короленка (1993 р., посмертно).

 Помер Віктор Платонович Некрасов 3 сентября 1987 р. у Парижі, похований на кладовищі Сен-Женев’єв-де Буа.  На могильному надгробку письменника покладено ржавий осколок чи від снаряду, чи від міни, який двічі пролив на війні його кров.

 В 2010 році про Віктора Некрасова було знято документальний фільм «Вся жизнь в окопах».

Viktor Necrasov (1)
Viktor Necrasov (2)
Viktor Necrasov (4)
Viktor Necrasov (5)
0001

Go to top