Календар подій

День Конституції України

den konstitucii         

"По вінця чаші кришталеві
І очі радістю до сліз
Наповнив нам той день червневий,
Що Конституцію приніс.
В рядки промовисті і стислі
Цей славний документ ввібрав
Пилипа Орлика всі мислі,
В яких Мазепин дух буяв.
У нім - народу сподівання,
Великий труд його і спів,
Тараса клич, палкі змагання
Святих, нескорених борців".

                                                                                                                                                                                                    28 червня – День Конституції України – є єдиним державним святом, яке закріплене в самій Конституції України.          

 Слово «конституція» латинського походження як значна частина слів, пов’язаних зі сферою державного управління. У стародавньому Римі це слово позначало акти імператора, які слід було неухильно виконувати.Конституція латинське слово «constitution» – устрій, будова.

 По історичним міркам наша держава з`явилася на світовій мапі зовсім нещодавно, проте мрія про неї жила  серцях українців здавна. Можливо недарма Конституція – жіночого роду, можливо - це та сама Берегиня, надія на яку завжди  була присутня в культурі українського народу. Саме в Україні 1701 року було створено першу в Європі конституцію – «Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорізького», відому під назвою «Конституція Пилипа Орлика». Вона с стала невичерпним джерелом для подальших прагнень українців сформувати власну державу.

 9 квітня 2010 року в Бендерах було відкрито пам'ятник Конституції, встановлений на честь її 300-річчя. Пам'ятний знак споруджено у вигляді книги, на якій викарбовано інформацію про історію нашої Конституції.

 Період відродження національної Української держави (1917-1920 рр.) позначений появою значної кількості конституційно-правових актів, які передбачали різні варіанти організації державної влади в Україні. До них слід віднести Третій Універсал Української Центральної Ради від 7 (20) листопада 1917 р., Четвертий Універсал Української Центральної Ради від 9 (22) січня 1918 р., Конституцію Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вольності УНР) від 29 квітня 1918 р., Закони про тимчасовий державний устрій України від 29 квітня 1918 р., Закон про тимчасове верховне управління та порядок законодавства в Українській Народній Республіці від 12 листопада 1920 р., Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої австро-угорської монархії, ухвалений Українською Національною Радою на засіданні 13 листопада 1918 р. та інші.

 За так званого радянського періоду існування української державності було прийнято чотири конституції (1919, 1929, 1937 і 1978 рр.)

 Проголошення незалежності України в умовах розпаду СРСР,  потребувало розроблення і прийняття нового Основного Закону України.Конституційний процес проходив з великими труднощами й тривав понад п'ять років. Проєкт Конституції  був внесений на розгляд Верховної ради 28 червня 1996 року. Голосування проходило окремо, над кожною зі статей, та за всю Конституцію. Голосування проходило цілу ніч з 27 на 28 червня,  її назвали – «Конституційна ніч». Нова Конституція України голосами 315 народних депутатів була прийнята

 Прийняття Конституції дало поштовх для розвитку всіх галузей національного законодавства та сфер суспільного життя. Саме прийняття цього документа в 1996 році ознаменувався початок становлення  і розвитку нової демократичної та незалежної держави Україна.

 Більшість вітчизняних учених розглядають Конституцію України 1996 р. як єдиний писаний нормативно-правовий акт найвищої юридичної сили. Водночас на сьогодні в Україні залишаються чинними окремі конституційні акти, які також регулюють найважливіші політичні та інші суспільні відносини і мають найвищу юридичну силу.

 Отже, система Конституції України –– це сукупність конституційно-правових актів найвищої юридичної сили (Акт проголошення незалежності України 1991 p., Конституція України 1996 p., рішення всеукраїнського референдуму 2000 р. та Закон України «Про внесення змін до Конституції України» 2004 p.),які регулюють найважливіші суспільні відносини політичного характеру.

Go to top