Календар подій

70 років від дня народження українського поета, прозаїка, драматурга Вадима Григоровича Бойка (1951 – 2005).

boykoВадим Григорович Бойко — український поет, драматург, прозаїк, перекладач, член Спілки письменників СРСР з 1979 року і Спілки театральних діячів, переможець двох Всесоюзних (1975 р., 1979 р.) і двох Республіканських (1981 р.) конкурсів драматургів, лауреат премії імені І. Котляревського (1994 р.).

Народився 3 липня 1951 року в Донецьку. Син відомого дитячого письменника Грицька Бойко. Школярем друкував вірші у періодиці (в газетах «Зірка», «Сільські Вісті», «Молодь України», у журналах «Піонерія», «Дніпро», альманахах «Творчість юних», «Поезія»).

Закінчив факультет  журналістики  Київського  університету  імені  Тараса  Шевченка  та  Вищі літературні курси при Літературному інституті імені Максима Горького в Москві.Тричі твори юного поета були премійовані на конкурсах, які проводили ЦК ЛКСМУ, Міністерство освіти та Спілка письменників.

Ще на третьому курсі опублікував збірочку поезій «Трилистник».

У студентські роки була створена героїчна віршована драма на дві дії «Ніна Сагайдак», відзначена 1975 року на Всесоюзному конкурсі ЦК ВЛКСМ, Міністерства культури СРСР та Спілки письменників СРСР.

1978 року у видавництві «Молодь» вийшла однойменна книжка.

Вадим Бойко плідно працював у драматургії для дорослих і для дітей. Він автор більш як тридцяти різножанрових п'єс, які друкувалися в періодиці, виходили окремими книжками, йшли на сценах українських театрів та за рубежем.

Був відомий також як автор та ведучий художньо-публіцистичної програми Українського телебачення «Ситуація». Пізніше за сценаріями В. Бойка на телебаченні йшов серіал «Дачні пристрасті». За одноактною п'єсою «Ви замовляли Діда Мороза?» було знято відеотелефільм (1984 р.) з Анатолієм Хостікоєвим та Оленою Аміновою у головних ролях.

Автор книг: «Ніна Сагайдак» (1978 р.), «Незвичайний урок» (1987 р.), «Старе сідло» (1989 р.), «Руки зайняті!» (1989 р.), «Рано чи пізно» (1991 р.), «Даринка, Гриць та нечиста сила» (1993 р.). У доробку Вадима Бойка для дітей є ще чимало комедійних сценок, інтермедій, одноактівок: «Перемет», «І так буває», «В гостях у Костика», «Сюрприз», «Без няньок», «Кому грати Червону Шапочку?».

Спеціально для Полтавського театру ляльок В. Бойко написав новорічну п'єсу-казку «Карабура», поставлену напередодні 1998 року. Була створена для театру ляльок, але так і не побачила сцени казка «Про хлопчика Клаповушка і дуже доброго чарівника». Проте ця п'єса підштовхнула автора до написання «майже правдивої повісті» для школярів «Клаповушко і К». Книжка вийшла у видавництві «Веселка» 2006 року.

Романтично-комедійна п'єса у віршах «Козаки і Лейба-шинкар» — чи не найулюбленіший твір В. Бойка, написаний на початку 90-х років, схвалений Міністерством культури України та управлінням театрального мистецтва у 1992 році і надрукований аж через 14 років у другому випуску альманаху «Сучасна українська драматургія» (2006 р.).

В останні роки В. Г. Бойко перекладав в основному для видавництв, писав гумористичні бувальщини, готував нові телепроекти і надиктовував дочці спогади про зустрічі, спілкування з відомими драматургами і поетами, про свого батька і діда Пилипа, який теж мав хист до віршування і навіть видав поетичну збірку «Чайка» (1925 р.).

Помер 11 червня 2005 року. Похований на Міському кладовищі «Берківці» поруч з батьком.

0001
0002
0003

Go to top