Календар подій

400 років від дня народження Жана де Лафонтена (1621–1695), французького письменника, байкаря

la fontain

Жан де Лафонтен — французький поет, байкар, родоначальник нового виду байки у світовій літературі. Насамперед відомий як автор байки «Зачумлені звірі». Член Французької академії з 1684 року.

Жан де Лафонтен народився 8 липня 1621 року  в Шато-Тьєррі, Шампань в сім’ї, що належала до давнього роду. Батько був чиновником, перебував на посаді доглядача вод і лісів. Лафонтен з дитинства мав непокірний і зухвалий характер.

У дев’ятнадцятирічному віці готувався до прийняття духовного сану. Зрештою, майбутній письменник відмовився від духовної кар’єри і працював правником. У цей час він вивчав античну культуру, знайомився з провідними філософськими та політичними теоріями своєї епохи.

Писати почав доволі пізно, у 33-річному віці. Перші твори, серед них алегорична поема «Ле Сонь де Bo» (1658–1662 рр.), яка зробила його відомим, були значною мірою наслідувальними. 

Переїхавши у Париж (1657 р.), він зблизився з найвизначнішими класицистами: П. Корнелем, Ж. Б. Мольєром, Ж. Расіном, Н. Буало, з якими зустрічався в аристократичних паризьких салонах. Надзвичайна розмаїтість, мальовничість, вишуканість і декоративність — характерні риси творів, написаних у цей період, приміром, першого літературного твору Лафонтена — комедії «Євнух» (1654 р.).

На цей час припадає написання віршованих новел. Перший том яких був опублікований 1665 р. під загальною назвою «Віршовані казки та новели».  Віршовані новели стали улюбленим жанром Лафонтена. Він працював над створенням новел упродовж двадцяти років, і одна за одною виходили наступні збірки казок (1671 р., 1675 р.,1685 p.).

З-під його пера виходили твори найрізноманітніших літературних жанрів, наприклад, мадригали, балади, оди, послання, п’єси, еклоги. І лише в 1668 р. Лафонтен вперше виступив в амплуа байкаря, що приніс йому світову славу: цього року було опубліковано перше видання «Байок Езопа, перекладених на вірші паном де Лафонтеном», що складалося з шести книг. У другому виданні, яке побачило світ 1678 р, було вже 11 томів, в 1694 р було опубліковано останнє видання в 12 книгах.

Байки Лафонтена надзвичайно різноманітні за тематикою: одні з них порушують найважливіші філософські проблеми («Жолудь і Гарбуз», «Звір на Місяці», «Павич, який скаржиться Юноні»), другі дають картину суспільної моралі, політичного життя сучасного суспільства («Моровиця серед звірів», «Щур і Слон»), треті зображають різні людські слабкості та вади («Кіт і Старий Щу», «Нічого зайвого», «Дуб і Очерет»).

Демократизм, життєвість, національний колорит байки Лафонтена захоплювали Л. Глібова, котрий наслідував його, додаючи свої оригінальні барви. Дослідники згадують переклади чи переспіви творів Лафонтена, здійснені І. Котляревським (вони втрачені). Окремі вірші та байки Лафонтена переклали Я. Вільшенко, М. Терещенко, М. Годованець, І. Світличний, Вс. Ткаченко.

Жан де Лафонтен помер 13 квітня 1695 року в Парижі.

0001

Go to top