Календар подій

195 років з дня народження Олександра Миколайовича Афанасьєва (1826 - 1871), російського фольклориста, історика, літературознавця.

AfanasevОлександр Миколайович Афанасьєв — російський збирач фольклору, дослідник духовної культури слов'янських народів, історик і літературознавець. 

Народився 23 липня 1826 року в м. Богучар Воронезької губернії, де батько його служив повітовим стряпчим. Батько високо цінував освіту і прищепив цю любов дітям.Освіту здобув у Московському університеті.

Афанасьєв спочатку навчався в воронезької гімназії, потім прибув до Москви і вступив до Московського університету, де вчився в 1846-1849 роках на юридичному факультеті. В цей же час  співпрацює з  журналами  «Сучасник»  і «Вітчизняні записки»,  в яких були надруковані його перші літературознавчі статті.

Закінчивши навчання в університеті, в 1849  році Афанасьєв вступив на службу до Головного архіву Міністерства закордонних справ в Москві, де в 1856 році став начальником відділення, а незабаром правителем справ комісії друкування державних грамот і договорів, що складається при архіві. На цій посаді він працював до 1862 року. В цей період пише цілу низку значних статей.

У 1858 - 59 рр. він видавав надзвичайно корисний, але не знайшов достатньої підтримки, журнал «Бібліографічні Записки», де помістив ряд своїх статей, а саме: «Сатири Кантеміра», «Н. В. Новиков», «Літературна полеміка минулого сторіччя», «Російська книжкова торгівля» та ін.У Женеві в 60-х рр. анонімно вийшли  «Заповітні казки», куди увійшли сатиричні казки, направлені проти поміщиків і духівництва.

У 1860 році видав збірку «Російські народні легенди». Цей збірник включав 33 розповіді про життя святих і Христа з точки зору народу, деякі оцінки були нетрадиційні і розходилися з оцінками Російської православної церкви, внаслідок чого він незабаром був заборонений за наполяганням Святійшого Синоду.

В 1862 р. в квартирі Афанасьєва був проведений обшук. Після цього він змушений був покинути службу. Але і в цей час Афанасьєв продовжував свої дослідження і праці.

В «Бібліотеці для читання» (1864 р.) з'явились його статті: «М.С. Щепкін і його записки», «Поетичні перекази про світила небесні» та ін. Особлива заслуга Афанасьєва — складання збірки «Народні російські казки» (ст 1—8, 1855—1864 рр.), що включає близько 600 текстів

У ці тяжкі для нього роки, при самих несприятливих умовах, Афанасьєв закінчив і видав головний працю свого життя: «Поетичні погляди слов'ян на природу» - фундаментальна праця, присвячений історико-філологічному аналізу мови та фольклору слов'ян у зв'язку з мовою і фольклором інших індоєвропейських народів. У радянський час спроби видання «Поетичних поглядів слов'ян на природу» зустріли ряд перешкод. У сильно скороченому варіанті ця книга вийшла на початку 1980-х років після особистої вказівки Ю. В. Андропова.

23 вересня 1871 р. Афанасьєв помер від сухот.Похований на П'ятницькому кладовищі в Москві.

0001

Go to top