Календар подій

175-річчя від дня народження Миколи Миклухо-Маклая (1846-1888) – етнографа, антрополога,географа, філософа, біолога, відомого мандрівника українського походження з козацького роду Миклух

Miklukho Maklai«Необхідно щось важливе зробити для людей,

тільки тоді ти людина».

 М.М. Миклухо-Маклай

 

 

Народився Микола Миколайович Миклухо-Маклай 5 липня 1846 року в селі Язикове Боровицького повіту Новгородської губернії (зараз село без постійного населення в Окуловському муніципальному районі Новгородської області) в родині інженера-залізничника Миколи Ілліча Миклухи. Сім'я мала потомственне дворянство, яке заслужив прадід Миклухо-Маклая — уродженець Чернігівщини запорізький козак Степан Миклуха, який відзначився при взятті Очакова (1788 р.).

Коли сім’я переїхала до Петербурга, Микола після закінчення навчання в гімназії відвідує лекції на фізико-математичному факультеті Петербурзького університету. Звідти він був відрахований і майбутній етнолог їде на навчання до Німеччини, вступає в Гейдельберзький університет. Але вже через рік Миклухо-Маклай розуміє, що хоче займатися іншим і переводиться в Лейпцизький університет на медичний факультет. Пізніше знову змінює місце навчання – на цей раз в Йенському університеті Микола вивчає анатомію тварин. Закінчивши навчання і зробивши подорож по Червоному морю, він в 1869 році повертається в Росію, де починає займатися науковою діяльністю.

У 1870—1880-ті рр. вчений займався переважно дослідженнями з антропології та етнографії корінного населення Південно-Східної Азії, Австралії та Океанії, у тому числі папуасів північно-східного берега Нової Гвінеї (тепер Берег Миклухо-Маклая). Брак фінансових коштів не дозволив Миклухо-Маклаю повернутися в Росію, і він був змушений перебратися в Сідней (Австралія), де оселився у російського консула. Потім Миклухо-Маклай деякий час живе в Англійському клубі, а потім перебирається в будинок громадського діяча, вченого-зоолога та голови Ліннеївського суспільства Нового Південного Уельсу У. Маклея. Микола Миколайович пропонує ідею створення Австралійської зоологічної станції. У вересні 1878 року пропозицію Миклухо-Маклая було схвалено і в затоці Ватсон-Бей за проектом сіднейського архітектора Джона Киркпатрика розпочато будівництво станції, яка отримала назву Морської біологічної станції.

У 1882 році вчений повертається в Росію і планує будівництво морської станції і російського поселення в Новій Гвінеї для досліджень. Але Олександр ІІІ відмовив йому. Рік по тому Микола Миколайович залишає Росію і повертається в Австралію. Там він одружується в 1884 році на Маргариті Робертсон, дочці багатого землевласника і політика. У 1886 році він знову повертається в Росію і знову просить аудієнції в Олександра ІІІ щодо попередніх планів. Але отримав знову відмову.

2 квітня 1888 він помер у клініці Санкт-Петербурга.

Автор близько 160 наукових праць.Був захисником колоніальних народів. Виступав проти расизму та колоніалізму.Мандрував також Україною,  досліджував фауну Криму. Свої подорожі Миклухо-Маклая описав у книзі «Серед дикунів Нової Гвінеї», яка була видана українською мовою у Києві 1961 року. Ім'ям вченого названо Інститут етнографії АН СРСР.

0001

Go to top