Календар подій

Міжнародний день шульги (ліворуких)

den shulgiСьогодні в усьому світі відзначається Міжнародний день шульги (ліворуких) (International Left-Handers Day).

 Шульга або Лівша — у сучасній культурі означає людину, яка переважно використовує ліву руку.В основі поняття лежить індоєвропейське трактування «різати, рубати». Звідси, первісне значення слова має бути «позбавлений правої руки, обрубаний».

 Ліворукість вроджена індивідуальна особливість людей, у яких права півкуля мозку домінує над лівою. Попри зовнішню подібність, у них різні функції: права відповідає за інтуїцію, образне мислення (передумови до художньої творчості); у лівій сконцентровані механізми аналітичного, абстрактного мислення (науковий підхід).

 Існують люди, що добре використовують обидві руки —амбідекстри. Дослідники вважають, що ліворукість притаманна усім, але домінує тільки у шульг.

 За статистикою лівші складають від 3% до 10% населення планети.

 Iдею святкування Міжнародного дняшульги було запропоновано 13 серпня1976 року організацією Left-handers International. У 1976 році в американському місті Топіка проходила Міжнародна конференція шульг, у ході якої був підготовлений Білль про шульг. У документі зазначено, що відтепер 13 серпня кожного року буде відзначатися Міжнародний день шульг, що знаменує боротьбу за свободу і гідність лівш усього світу. Масовий рух шульгів розпочався у 1980 році з мітингів у США на захист звільненого поліцейського Франкліна Уїнборна. Він, як щульга, носив кобуру зліва, тоді як, згідно із статутом, мав носити її справа.  Активно i масово День ліворуких вперше відзначали 13 серпня 1992 за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного в 1990 році.

 Цього дня лівші всього світу прагнуть привернути увагу виробників товарів до необхідності враховувати і їхні зручності, влаштовують різноманітні заходи і змагання. Проте головною стурбованістю Клубу ліворуких Великобританії є те, що в багатьох школах країни дітей-шульг як і раніше прагнуть перевчити до письма правою рукою, що викликає психологічні стреси і знижує успішність учнів. Також їх хвилюють забобони, які багато століть пов'язані з лівшами в багатьох світових культурах та вимагають розширення наукових досліджень феномену ліворукості.

 Список відомих людей, які все робили «однією лівою», вражає - Марк Твен, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Бетховен, Сергій Рахманінов, Пол Маккартні і Рінго Старр, Мерилін Монро, Роберт Де Ніро. Ліворукими були Юлій Цезар та Олександр Македонський, Наполеон і Карл Великий, Уінстон Черчілль та Жанна Дарк, і навіть три президенти США - Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон та багато інших яскравих особистостей.

Цiкавi  факти

  • Перша згадка про таке явище, як ліворукість зустрічається ще в Біблії. Біблійна особа, Егуд, із Книги Суддів був лівшею. Там само згадується про те, що у плем'ї Веніаминовому на війну з Ізраїлем було зібрано 26 000 воїнів і крім них 700 чоловік лівшів і кожен з них «кидав каменем із пращі на волос, і не схибував».
  • В багатьох мовах світу слова: «ліво», «лівий» мають негативно забарвлене значення. Англійське слово sinister (зловіщий) походить від латинського sinister, -tra, -trum. Спершу воно мало значення «лівий, лівосторонній», а потім отримало значення «зло, злий» і «неуспішний, нещасливий». Сучасне італійське слово sinistra має два значення: «зловіщий» і «лівий». Іспанське siniestra теж має два значення, хоча його значення «лівий» використовується рідко — для цього зазвичай застосовується баскське слово izquierda. На португальській мові найзвичайніше слово, що позначає людину-шульгу, canhoto, колись використовувалось для позначення диявола, аcanhestro— слово, що означає «незграбний». У древньому Китаї ліва сторона вважалась «поганою». Прикметник «лівий» (цзо), означає «непідходящий» чи «такий, що не має згоди». В деяких частинах Китаю порівняно недавно лівшів насильно переучували писати правою і навіть фізично карали, бо дитина, що пише лівою була соромом для сім'ї. Норвезький вираз venstrehandsarbeid (ліва робота) означає «щось, зроблене незадовільним способом», а одне з норвезьких слів, що позначає лівшів, keivhendt, походить від норвезького слова, що значить «неправильна рука». Негативне вiдношення до шульг зустрічається в більшості країн Сходу. Практично в усіх мусульманських країнах вважається образою і невихованістю подавати щось, або їсти з допомогою лівої руки. Хоча в цих країнах лівші мають деяку перевагу над правшами, а саме —арабське письмо пишеться справа наліво. В українській мові закріпились такі негативні вирази, як: «лівий товар», «ходити наліво».
  • Не у всіх народів слово «лівий» позначає, щось негативне, у інків lluq'i — «льоке» (збереглось в мові кечуа) мало позитивне значення. У народів Анд вважається і досі, що лівші володіють особливими духовними якостями, в тому числі магією і цілительством, народитись шульгою означає бути щасливим. У Древній Греції вважалось, що лівші своєю унікальністю приносять щастя. Ескімоси вірять, що кожен лівша може чаклувати. Древні єгиптяни вважали хорошою прикметою зайти лівою ногою в дім. На рельєфах, що зображають Рамзеса II,фараон-лівша вбиває ворогів, тримаючи лук в правій руці і натягуючи тятиву лівою. Ацтеки робили операції на нирках лівою рукою, а на печінці — правою. Африканці племені меру вважають, що їх чаклун мусить приховувати свою ліву руку: ніхто не може бачити її, оскільки вона священна.
  • На сьогоднішній день медики і психологи озвучили кілька причин виникнення ліворукості, проте точна відповідь досі не знайдена. Активно йдуть дослідження генетичної природи ліворукості. Така природа підтверджується статистично: у праворуких  батьків народжується 9% лівш. Якщо один з батьків лівша, ймовірність підвищується до 19%, якщо обоє - ймовірність 26%.
  • Вченими доведено, що переучувати лівшів не тільки безглуздо, але і дуже шкідливо - адже ліворукість являє собою не просто переважне володіння лівою рукою, а й прояв міжпівкульової асиметрії.
  • Дослідники переконані в тому, що лівші за деякими показниками перевершують правшів. Зокрема, ліворукі випускники ВНЗ, як правило, заробляють на 13-21% більше, ніж їх праворукі колеги. Однак така закономірність справедлива тільки щодо чоловіків - у жінок-лівшів і правшів результати подібні.
  • У лівшів є переваги у грі на деяких музичних інструментах і в заняттях певними видами спорту, такими як теніс, бокс, фехтування. Завдяки тому, що лівші більш повноцінно використовують обидві півкулі, швидкість рухів і реакція у них швидше, ніж у правшів.
  • У багатьох країнах у спеціальних магазинах можна придбати продукцію, спеціально орієнтовану на лівшів: комп'ютери з клавіатурою, холодильники, швейні машинки та ін.
  • Для шульг створюються спеціальні музичні інструменти - наприклад, гітари. На заводах і фабриках є верстати для ліворуких. Існують навіть спеціальні чекові книжки для шульги.
  • У Міжнародної асоціації ліворуких є і штаб-квартира, що знаходиться у штаті Канзас, США.
Go to top