Календар подій

185 років від дня народження Френсіса Брета Гарта (1836-1902), американського письменника.

Bret HarteФренсіс Брет Гарт — американський прозаїк і поет, який прославився реалістичними описами життя золотошукачів у Каліфорнії.

Френсіс Брет Гарт народився 25 серпня 1836 року в Олбані (штат Нью-Йорк).  Батько його був викладачем грецької мови в коледжі. Своє ім'я отримав на честь прадіда — Френсіса Бретта (Francis Brett). Батько згодом змінив прізвище з Hart на Harte, а сам Френсіс Бретт Гарт надавав перевагу другому імені, яке він скоротив до Брет.

Майбутньому письменникові довелося самому заробляти на життя, і в 1854 році, незабаром після початку «золотої лихоманки», він перебрався до Каліфорнії, де перепробував безліч професій.

Свої перші оповідання Брет Гарт опублікував в 1856 році в журналі «The Californian», який він сам і редагував. Надалі видавав також журнал «The Overland Monthly» (1868—1871), перший значний журнал у західних штатах Америки. У 1870-і роки, будучи вже відомим письменником, Гарт жив у Нью-Йорку, а потім — частково з матеріальних міркувань, почасти через жорсткість конфлікту з американською громадськістю, викликаного непримиренністю громадянської позиції письменника, — виїхав до Європи: був американським консулом у прусському місті Крефельд, потім у Глазго. Залишок життя провів у Англії.

Брету Гарту належать роман «Гебріел Конрой», ряд повістей, з яких найбільш відома пізня трилогія «Степовий знайда», «Сюзі» і «Кларенс» (дія відбувається під час Громадянської війни в США), оригінальні вірші, популярні свого часу літературні пародії (на Діккенса, Шарлотту Бронте, Віктора Гюго та ін.) і навіть п'єса, написана в співавторстві з Марком Твеном. Однак найбільшу популярність йому принесли розповіді, а в оповіданнях - образи простих людей Дикого Заходу, особливо дівочі і жіночі.

Українською мовою окремі твори Гарта переклали І. Франко, М. Кочеровський, М. Харенко, Е. Хоменко.

0001
0002
0003

Go to top