Календар подій

Успіння Пресвятої Богородиці. Перша Пречиста

yspinnya bogorodycy28 серпня православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. За традицією східної церкви, свято Успіння Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Перша Пречиста, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої. 

 За переказами, Божа Мати часто молилася на Єлеонській горі – місці вознесення її сина. Одного разу вона побачила архангела Гаврила, який повідомив її, що через три дні закінчиться її земне життя. Христос чекає на неї у своєму царстві небесному, де вона буде з ним довічно. На підтвердження своїх слів він вручив Богоматері гілку райського фінікового дерева – символ нетління та благодаті.

 Успіням («засинанням») свято називається тому, що Божа Матір померла тихо, немовби заснула, а головне, називається так через коротке перебування її тіла у гробі, бо через три дні Господь воскресив її і возніс на небо.

 Вона просила не сумувати, а радіти з приводу її Успіння, тому що перед липцем сина обіцяла не залишати світ і після смерті.

 Хоча празник Успiння нагадує нам про сумну подію смертi, все-таки він належить до радісних cвят. Богослужiння свята Успiння повне радісних і веселих гiмнів. Цього дня свята Церква радіє, бо Пресвята Богомати  тілом і душею перейшла з земного життя до Свого Сина. Так що з її Успiнням ми одержали в небі могутню Заступницю і Покровительку.

 Богородичне свято (Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста ) є однією з найвагоміших сторінок святкового календаря українського народу. Возносячи молитви Господу, українці завжди зверталися і до Пріснодіви Марії — заступниці та охоронниці людей. Богородиця   стала об’єднуючим началом між Богом і родом людським.

 В Україні свято Успіння Пресвятої Богородиці отримало особливе вшанування. Так, головні монастирі-лаври України – православні Києво-Печерська, Почаївська, Святогірська та греко-католицька Унівська – присвячені цьому святу. Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята проходили з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовували гостини, їздили до родичів у інші населені пункти, відвідували близьких, кумів, сватів. Престижним у селах (та й у містах) вважалося прийняти на храм якомога більше гостей.

 Протягом осіннього періоду є три Пречисті - 28 серпня, 21 вересня і 14 жовтня.  Про них у народi кажуть: «Перша Пречиста  - хлiб засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває».

 Найчастіше з цього дня починається збір садовини та посів озимих. За старих часів у дівчат на селі роботи ставало від цього дня значно менше; родини, у яких були дiти на  виданнi, починали активно готуватися до весільного сезону. У цей період відбувалися зговори, оглядини, заручини, яких з нетерпінням чекали дівчата.

 До свята Успіння Пресвятої Богородиці  тривав двотижневий Спасівський піст — Спасівка. Але, незважаючи на це, святкували пишно, не працювали. Готували багато смачних пісних страв із квасолею, горохом, грибами, рибою. На цю пору достигали всіляка городина, садовина, і вже викопували картоплю. Тому нестачі харчів не відчувалося.

 Після Успіння вже починається «молоде» бабине літо, що триває до 11 вересня.

Go to top