Календар подій

210 років від дня народження Теофіля Ґотьє (1811–1872), французького письменника, поета, критика, лібретиста, художника

Thеophile GautierП'єр Жуль Теофіль Ґотьє — французький поет, прозаїк, літературний критик, лібретист та художник, значна постать у французькій літературі середини XIX століття.

Ґотьє народився 31 серпня в 1811 р. на півдні Франції в містечку Тарб у заможній сім'ї. У 1814 р. сім'я переїхала у Париж. З ним пов'язане формування майбутнього письменника, котрий ще замолоду виявив здібності до малювання і віршування. Здобувши блискучу гуманітарну освіту Ґотьє почав із живопису і, перебуваючи учнем у майстерні Ріу, став ревним прихильником романтизму, зосереджується близько ідола тодішньої молоді, В. Гюго.

Свою першу збірку віршів Ґотьє випустив в 1830 році, коли йому було 19 років. До цього ж періоду (1830 - 1836 років) відносяться і більшість найвідоміших його творів. Це поема «Альбертус», романи «Молода Франція», «Мадмуазель де Мопен», «Фортуна», «Сльоза диявола» та ін.

З перших кроків на творчому шляху він відстоював свободу мистецтва від законів суспільства. У теоретичних виступах Ґотьє захищав гасло «мистецтво для мистецтва», яке він проголосив у 1835 р. «Прекрасним є тільки те, що нічому не служить», — стверджував він.

Заробляти на життя Ґотьє доводилося працюючи журналістів. Цією ненависної йому роботою він займався з 1836 року до самої смерті. Також їм написані кілька книг, в яких проявляється ще один талант Ґотьє - критика.

Ґотьє не тільки поет, журналіст і критик, він був справжній мандрівник. Об'їхавши Європу, він відвідав Росію і схід. Свої враження описав у художніх нарисах.

Творчий доробок письменника налічує велику кількість прозових і поетичних творів, серед яких — романи, новели, есе, статті критичного та теоретичного характеру. Найбільш відомі його романи —«Мадемуазель де Мопен» (1835—1836 рр.), «Ельдорадо, або Фортуніо» (1838 р.), «Капітан Фракас» ( 1863 р.) та ін.

Над збіркою «Емалі і камеї» письменник  працював в 50-70-х роках XIX століття. У поетичній збірці «Емалі і камеї», що складалася з 55 віршів, Ґотьє виявив себе майстром-віртуозом. Всі без винятку твори, що увійшли до цієї збірки, пов`язані з особистими спогадами й переживаннями. Багато віршів цієї збірки, зокрема «Кармен», стали втіленням естетичних принципів парнасців. За життя Ґотьє випустив 6 видань «Емалі і камеї».

Його романи, описи подорожей, критичні твори і, головним чином, його вірші забезпечили йому першорядне місце у французькій літературі. Популярністю користується пригодницький роман про життя бродячих комедіантів у Франції XVII століття «Капітан Фракасс» (1863 р). У Франції роман екранізувався в 1929, 1942, 1961 роках,

Теофіль Ґотьє помер в 1872 році в Нейї поблизу Парижа.

Українською мовою окремі вірші Ґотьє переклали П. Грабовський, В. Щурат, М. Рильський, М. Терещенко. О. Ніколенко

0001
0002
0003

Go to top