Календар подій

Міжнародний день грамотності

den gramotnosti

«Краса — це дарунок долі, ну,

а грамотність — це вже від природи»
Вільям Шекспір

 

 

8 вересня  у свiтi відзначають Міжнародний день грамотності (International Literacy Day).

 ООН вважає грамотність і тривалість життя людини однаково важливими характеристиками життя народу. Протягом останніх десятиліть спостерігається значний прогрес у розповсюдженні грамотності. Зокрема, у 1950 році в половині країн світу 50% або більше дорослого населення (старших 15 років) були неграмотними. На сьогодні такий стан справ існує лише у 25 країнах світу, у решті країн рівень неграмотності населення в середньому не перевищує 10%. У 1970 році лише двоє з трьох жителів нашої планети були освіченими, у 1990 році — троє з п’ятьох, а станом на 2006 рік — четверо з п’ятьох.  Освічених людей із кожним роком стає все більше й більше, але боротьба з неуцтвом залишається надзвичайно складною і масштабною проблемою.

 На сьогодні майже 4 мільярди людей на нашій планеті все ще не вміють читати й писати. Станом на 2006 рік 771 мільйон дорослих є неосвіченими, дві третини з них – жінки, а приблизно 100 мільйонів дітей не ходять до школи. У свою чергу, дві третини неписьменних проживають тільки в дев'яти країнах світу, причому на Індію припадає 34% від загального числа, на Китай - 11%. Найбільше число людей, які не вміють читати і писати, живуть у Південно-Східній Азії, в Африці на південь від Сахари і в арабських державах - тут вміють читати і писати лише шестеро з кожних десяти повнолітніх (дві третини чоловіків і половина жінок). Крім того, величезна кількість і дітей, і молоді, і дорослих людей, охоплених шкільними й іншими освітніми програмами, якi не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати освіченими в умовах сьогоднішнього світу, який з кожним роком стає все складнішим.

 Традиція щорічно відзначати Міжнародний день грамотності започаткована рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані (Іран) у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.

 Цікавий збіг: саме 8 вересня 1636 року вважається й датою заснування одного з найкращих вузів світу – Гарвардського університету у США.

Цей день щорічно святкується 8 вересня відповідно до рішення 14-ї сесії ЮНЕСКО 1.141.  Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу свiтової спiльноти й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності – однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО, починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році.

 «Кожного року, 8 вересня, ми вшановуємо грамотність як право людини, як фактор ствердження честі й гідності людини, як основу для соціального прогресу і сталого розвитку», – нагадує Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова у своєму зверненні з нагоди Міжнародного дня грамотності. Сприяння поширенню грамотності має бути в центрі нового порядку денного, зазначає Ірина Бокова, додавши, що розширюючи права і можливості кожної людини, грамотність сприяє сталому розвитку суспільства в усіх напрямках – від покращення якості охорони здоров'я та забезпечення продовольчої безпеки до викорінення бідності та забезпеченню гідної праці. 

 Мета Міжнародного дня грамотності — відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Грамотність є базовим фактором сталого розвитку, однією з головних умов подальшого здобуття більш обширних знань, навичок, поглядів і цінностей, які є вкрай необхідними для створення сталих суспільств.

Держави світу по-різному визначають термін «грамотність». Наприклад, в десятках країн (наприклад, в Афганістані, Мозамбіку та Алжирі) - це здатність «прочитати лист або газету», на острові Аруба - «прочитати простий текст і написати лист». У Буркіна-Фасо грамотною вважається будь-яка людина, яка заявить про це. У Лаосі знання букв недостатньо - грамотна людина має вміти читати, писати і робити прості арифметичні дії. У Латвії грамотною вважається людина, яка здатна тільки читати. У Македонії в розряд грамотних автоматично зараховується громадянин, який закінчив три класи початкової школи. На Філіппінах і в Саудівській Аравії додатково уточнюється, що грамотною може вважатися людина, здатна отримувати інформацію (наприклад, це сліпі, які вміють читати тексти, надруковані шрифтом Брайля). У деяких країнах (в основному, франкомовних) грамотний лише той, хто читає і пише по-французьки (або по-арабськи в Сирії), у більшості держав світу для цього достатньо володіти будь-якою мовою. 

 Грамотність є тим фундаментом, на якому будується подальший розвиток особистості. Тiльки грамотність сьогодні залишається тим критерієм, за яким людину можна назвати освіченною і культурною. 

У цей день проводяться конференції та злети вчителів, найвидатніших педагогів нагороджують. Свято було запроваджене й святкується не тільки на честь тих, хто дав людству писемність, але й всіх, хто навчає дітей і молодь та розповсюджує грамотність.

 
 
Go to top