Календар подій

115 років від дня народження Івана Андрійовича Михайлюка (1906-1988), українського письменника

muhaylukІван Андрійович Михайлюк  — український письменник та журналіст, видавець та суспільний діяч.

 Іван Андрійович народився 9 вересня 1906 року в селі Тростянець на Івано-Франківщині у селянській родині. Закіничвши початкову школу, почав самотужки навчатися. Йому сприяли місцеві учителі та священники. Згодом навчався в Коломиї.

Навчаючись в місті, Іван ще більше захопився літературою: збирав книжки та мінявся ними. Належав до товариства прогресивних діячів, підтримував селянсько-робітничу течію. Спробував викладати свої думки в тодішніх виданнях-тижневиках. Позитивні відгуки спонукали його до подальших літературних спроб. Невдовзі він уже учасник літературного об’єднання «Горно» і автор непересічної збірки «Колоски» (1930 р.).

Іван Михайлюк стає в Коломиї видавцем і редактором журналів «Плуг» (1932—1933 рр.) та «Зеркало» (1935—1936 рр.). Окрім періодики видавав й модні в тогочассі книжечки — як свої так і однодумців. Було видано дві збірки власних поезій — «Дорога» (1937 р.) і «Парубки» (1938 р.). Його журнали носили яскраво виражений соціально-селянський характер.

Але активна політична позиція та спрямування призвели до переслідувань. Відтак під тиском влади йому доводилося закривати видання та шукати інші засоби для прожиття. Пробував себе у вчительстві в довколишніх селах — за цим заняттям його й застали «перші совіти» 1939 року. Іван Михайлюк осів в рідному селі та став викладати у школі та формувати місцеву бібліотеку, втілюючи ідеї просвітництва своїх старших наставників (Стефаника, Гринюка). Коли почалася війна, пішов до лав Червоної Армії. Пройшов війну, повернувся до Тростянця й продовжував вчителювати там.

Іван Андрійович родовжував писати: до місцевої періодики та складав вірші. Ділився спогадами війни та переймався новим ладом, робітничо-селянським ( яким захоплювався ). Але гіркі реалії большевицького ладу охолодили його захоплення. Лише в 60-х роках він спробував відновити свої творчі здібності. Спершу було випущено у Львові його першу збірку «Дорога». А потім вийшли дві збірки «Наш Іван» (1963 р.), «День зеленоквітний» (1968 р.) і він знову повернувся до своєї бібліотеки.

1971 року була утворена Івано-Франківська обласна письменницька організація, серед її зачинателів був й Іван Михайлюк. Здійснював краєзнавчі дослідження. 1986 року вийшла друком збірка новел та спогадів «Моє село».

Помер 1988 року в Тростянці, де й похований.

Вийшли друком:  «Колоски» (1930 р.); «Дорога» (1937 р.);  «Парубки» (1938 р.); «Колоски» (1959 р.) — завдяки зусиллям літературознавців Василя Лесина та Олекси Романця; «Наш Іван» (1963 р.); «День зеленоквітний» (1968 р.);  «Моє село» (1986 р.) — збірка новел і спогадів.

0001

Go to top