Календар подій

105 років від дня народження Даля Роальда (1916-1990), англійського прозаїка, поета

Roald DalРоальд Дал — валлійський письменник норвезького походження, автор романів, повістей, новел, оповідань, написаних як для дорослих, так і для дітей, зокрема казково-фантастичних творів та творів у жанрі фантастики жахів. Лауреат численних премій, військовий герой.

Народився 13 вересня 1916 року в Лландаффі (Уельс), Англія. В ранньому віці втратив батька і сестру. Мати відправляє сина вчитися школи інтернату - спочатку в пансіон Святого Петра, потім, в 1929 році, до школи  Рептона графства Дербішир . Закінчивши навчання у школі, Роальд вирішив не вступати в університет. Натомість, у 1934 році він пішов працювати в компанію «Шелл». В 20 років він поїхав у Танзанію. Під час Другої світової війни поступив на службу льотчиком-винищувачем в Найробі (Кенія).Під час війни отримав важкі поранення.

1953 року одружився з американською актрисою Патрісією Нілл. Разом вони прожили 30 років і виховали 5-х дітей.

У  роки війни Дал опублікував свою першу повість «Ґремліни» (1943 р.). По цій повісті згодом був поставлений гучний одноіменний фільм (1984 р.). Згодом Дал написав повісті «Чарлі і шоколадна фабрика», «Джеймс і гігантський персик», «Матильда». Вони вважаються одними з найулюбленіших дитячих творів XX-ого століття.

Дал цілком присвятив себе творчості: писав розповіді, повісті, п'єси, як для дорослих, так і для дітей. Роальд Даль також написав дві автобіографічні книги «Хлопчик» і «Польоти в самоті».

Крім того їм написані сценарії таких відомих фільмів, як «Живеш лише двічі» (1967 р.) і «Chitty Chitty Bang Bang» (1968 р.). Деякі з новел (а всього Дал написав 60) були опубліковані аж після смерті письменника. Його новели принесли йому 3 нагороди (Edgar Awards): у 1954 році, за збірку «Хтось, як ти»; у 1959 році за новелу «Хазяйка»; у 1980 році за уривок з «Оповідань несподіваного» (під назвою «Шкіра»).

Одна з його найвідоміших новел, «Курець» (також відома як «Людина з півдня»), була екранізована двічі — у 1960 та 1985 роках. У 1995 році остання стрічка була адаптована Квентіном Тарантіно під назвою «Чотири кімнати». Роальд Дал допомагав тяжкохворим дітям. Чудовий дитячий благодійний фонд Даля продовжує свою роботу і сьогодні, допомагаючи тисячам дітей з неврологічними та гематологічними захворюваннями.

Роальд Даль помер 23 листопада 1990 року в віці 74 років.

0001
0002
0003

Go to top