Календар подій

День Михайла Чудотворця

mihail chudoНа 19 вересня, за церковним календарем, припадає Спомин чуда архістратига Михаїла, або, по-народному, - Михайла Чудотворця.

 В Біблії архангел Михаїл зображується як могутній борець проти диявола і темряви, що прагнуть захопити людські душі. Саме тому церква називає його «архістратигом», тобто старшим серед небесних воїнів. На іконах святий Михайло частіше за все змальовується з полум’яним мечем чи довгим списом, котрими пронизує демонічні прояви зла. У перекладі ім’я Михайло (Мікаель) означає «хто як Бог?».

 Згадка дива архістратига Михайла датується IV століттям. На Заході Малої Азії знаходилась історична місцевість Фрігія. Її «серцем» називали античне місто Іераполь (за іншими даними Гіераполь). Кожен, хто приїжджав сюди, не міг відвести погляду від храму святого архістратига Михайла. Якщо вірити історичним даним, храм було збудовано завдяки жителю містечка Лаодокія, що пройнявся бажанням віддячити святому за врятування донечки. Однієї ночі архангел Михайло з’явився чоловікові уві сні й повідомив, що його німа донька отримає дар мови після того, як вип’є цілющої води з джерела. Наступного дня дівчинка, скуштувавши диво-води, мовила перші слова. Безмежно вдячний батько  збудував храм, присвячений рятівникові.

 Шістдесят років молитви в святині виконував побожний священик Архип. Віра Архипова, його поради приєднуватися до християнства і наслідувати слово Боже, збентежили язичників. Тож вони вирішили знищити храм і позбутися благочестивого християнина. Для цього з’єднали два русла повноводної гірської річки і направили їх зруйнувати фундамент храму. Побачивши небезпеку, Архип став щиро просити заступництва. За переказом, раптово сяйнув вогонь, святий архістратиг, що прибув з неба, махнув яскравим жезлом - в скелі утворилася велика тріщина, в яку і вибігла вся бурхлива вода. Архип та всі християни, що зібралися тоді біля храму, в молитвах прославили Бога і заступника Михайла за спасіння. А місце, де сталося диво, символічно назвали «Хони», що дослівно перекладається як «ущелина».

 Архангела Михайла прославляють і за багато інших вчинених їм дивовиж. Якщо вірити свідченням літописців, святий являвся під час взяття Новгорода, рятував Рим від чуми і навіть допомагав Жанні Д’Арк здійснити мету її життя – коронувати Карла VІІ у французькому Реймсі.

 В Україні архістратиг Михаїл є одним із найбільш шанованих святих, небесним покровителем Києва, який зображений на гербі столиці. За легендою, архангел Михаїл явився князю Михайлу-Святополку ІІ Ізяславичу під час бою з половцями у вигляді крилатого птаха у рицарському обладунку. На честь перемоги у боротьбі над половцями князь побудував Михайлівський Золотоверхий собор.

 До революції саме день Собору Архангела Михайла святкувався як день міста.

 У народі це свято називають Михайлів день, або просто – «Михайла». В уяві наших предків святий Михайло – це  славний воїн-захисник знедолених і немічних, а водночас суворий суддя: він відводить душі померлих на небо та зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки.

 Чудом у святі Архангела Михаїла священики вбачають саме спасіння людей. За переказами, наші предки цього дня намагалися дотримуватися посту та не працювати тяжко, адже святий Михаїл у вигляді бідного старця ходить по землі й перевіряє, як його шанують.

 У багатьох селах на це свято організовують храмові або престольні свята

Go to top