Календар подій

155 років від дня народження Герберта Джорджа Веллса (1866-1946), англійського прозаїка, фантаста

by George Charles Beresford, black and white glossy print, 1920Герберт Джордж Веллс — англійський письменник і публіцист. Автор відомих науково-фантастичних романів.

Народився 21 вересня 1866 року неподалік від Лондона, у маленькому містечку Бромлі, в родині дрібного торговця. Його батько був власником крамнички посуду, в якій продавалося також приладдя для гри в крикет.  Кар’єру Веллса, можливо, визначив нещасний випадок — в дитинстві він зламав обидві ноги, і проводив весь час вдома, через що багато читав. Початкову освіту Веллс здобув у приватній школі в Бромлі. Подальшу освіту здобув в Педагогічному коледжі в Лондоні. У коледжі Уеллс вчився у відомого біолога Томаша Хакслі, який вплинув на його світоглад. «Наукова фантастика» Веллса (хоча він ніколи не називав її так) була створена під впливом його занять в Педагогічному коледжі. Згодо отримав два вчених звання з біології (згодом — доктор біології) і став викладачем точних наук в коледжі. Тоді ж він почав писати статті, а в 1893 році професійно зайнявся журналістикою.

Популярність Веллсу принесла його перша робота — «Машина часу» (1895 р.). Незабаром  вийшли  книги «Острів доктора Моро» (1896 р.), «Людина-невидимка» (1897 р.), «Війна світів» (1898 р.), «Перші люди на Місяці» (1901 р.), «Їжа Богів» (1904 р.) та інші. Ці твори принесли письменникові славу самого значного експериментатора в жанрі науково-фантастичної літератури.

Був у творчості Веллса і цикл любовно-психологічних книг, з яких найбільш відомі: «Любов і містер Льюішем» (1900 р.), «Анна-Вероніка» (1909 р.), «Новий Макіавеллі» (1911 р.), «Шлюб» (1912 р.), «Пристрасні друзі» (1913 р.), «В схованках серця» (1922 р.), «До речі про Долорес» (1938 р.).

Веллс мешкав у Лондоні і на Рив’єрі, часто виступав з лекціями і багато подорожував. Був двічі одружений: з 1891 до 1895 рр. на Ізабеллі Мері Веллс, а з 1895 до 1927 рр. — на Емі Кетрін (Джейн) Роббінс. У другому шлюбі народилося двоє синів.

За своє життя Герберт Веллс опублікував приблизно 40 романів, безліч праць у галузі політики і філософії, книги для дітей, низку кіносценаріїв і величезну кількість публікацій. Твори Уеллса переведені на багато мов світу, за його романами поставлено кілька фільмів. На Нобелівську премію з літератури письменника номінували чотири рази, але він так її й не отримав.

Веллс ввів в ужиток поняття «паралельні світи»; напророкував чотиривимірну реальність і атомну бомбу, польоти на Місяць, розвиток автомобілебудування і навіть Другу Світову. А ось у майбутнє авіації він не вірив.

Свою останню книгу «Розум на межі можливостей» Герберт Уеллс написав у віці 78 років

Помер письменник у Лондоні 13 серпня 1946 року. На похоронній церемонії Джон Бойнтон Прістлі назвав Веллса «людиною, чиє слово внесло світло в багато темних закутків життя». Згідно із заповітом, після кремації два сини, перебуваючи на острові Уайт, розвіяли прах письменника над Ла-Маншем.

0001
0002
0003

Go to top