Календар подій

День вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру

 babun yar

"Великий Боже, ми з твоєї згоди

Проходимо дорогу в Бабин Яр,

Де смертю Ти поєднуєш народи,

Щоб зберегти життя й свободи дар..."

 Д. Павличко

 

29 вересня 80-ті роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29-30.09.1941). Ця  трагічна дата є символом «Голокосту від куль» і символом нацистської політики знищення людей в Україні. З метою гідного вшанування пам’яті жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації міста Києва в роки Другої світової війни, та у зв'язку з 80-ми роковинами від початку трагічних подій у Бабиному Яру – масового вбивства євреїв, українців, ромів та осіб інших національностей Президент України 15 грудня 2020 року підписав Указ № 567 «Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та додаткові заходи щодо подальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»» .

Бабин Яр – урочище на північно-західній околиці Києва. Під час Другої світової  війни німецькі війська, що зайняли Київ 19 вересня 1941 року, використовували Бабин Яр як місце масових розстрілів. Перший розстріл відбувся 27 вересня 1941 року – розстріляно 752 пацієнти психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка знаходилася безпосередньо біля яру.

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА: 

80-м роковинам трагедії в Бабиному Яру присвячується

За два дні – 29 і 30 вересня 1941р. – розстріляно понад 30 тисяч мирних жителів Києва, переважно євреїв. Тоді ж, починаючи з 28 вересня 1941р., розстріляли майже три тисячі військовополонених і цивільних осіб єврейської національності.

 Упродовж двох наступних років страти у Бабиному Яру відбувалися по вівторках і п’ятницях, і тривали аж до звільнення Києва від окупації. У 1941 –1943 роках у Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком. 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року – трьох футболістів київського «Динамо»: Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка. 

 Загалом там загинуло, за різними оцінками, не менше ста тисяч осіб.

 Пройдуть роки, але ніколи не забудуться криваві злочини нацистського «нового порядку», страхіття гітлерівських концтаборів, масових розстрілів, душогубок, убивств.

Для багатьох народів незалежна Україна стала батьківщиною. Мир і злагода – це головне, що нам потрібно сьогодні. Пам’ятаючи про трагедію минулої війни, ми з надією дивимося в майбутнє і віримо в нашу державу.

Національний банк з 27 вересня 2021 року вводить в обіг пам’ятні монети «80-ті роковини трагедії в Бабиному Яру». Монета номіналом у 10 грн зі срібла присвячена 80-м роковинам трагедії, що сталася в урочищі Бабин Яр у Києві під час Другої світової війни.На аверсі монети розміщено: малий Державний Герб України (праворуч), під яким вертикальний напис під кутом «Україна»; ліворуч номінал – 10 гривень (вертикально під кутом); у центрі на тлі концентричних кіл, що нагадують мішень, та фрагмента топографічного зображення Бабиного Яру, що нагадує цівки крові, – стилізована композиція – пронизане кулею серце; написи: БАБИН ЯР 1941 (угорі півколом), рік карбування монети 2021 (унизу).На реверсі монети зображено художньо-образну композицію, що зображає трагедію Бабиного Яру, – антропоморфні фігури, що нібито лежать під землею та уособлюють розстріляні сім’ї. Угорі розміщено напис: 80-ті роковини/трагедії в Бабиному яру.

Go to top