Календар подій

Всесвітній день вчителя

den vchitelya

"Учителі, яким діти зобов'язані вихованням,

поважніші, ніж батьки, яким діти зобов'язані

лише народженням: одні дарують нам

тільки життя, а інші добре життя"

Аристотель

 

 

 

 Щорічно 5 жовтня в понад 100 країнах відзначається день вчителя, який був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches 'Day). Це свято входить в систему всесвітніх і міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй.

 Історичною передумовою для заснування Дня вчителя стала Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers), яка відбувся 5 жовтня 1966 року в Парижі. У результаті представниками ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці був підписаний документ «Рекомендації, що стосуються статусу вчителів» (Recommendation concerning the Status of Teachers). Всі норми щодо цього питання згодом задекларувала організація ЮНЕСКО.

 5 жовтня 1994 Всесвітній день учителя відзначався вперше, і з тих пір святкові заходи незмінно проходять 5 жовтня, хоча в деяких країнах це свято відзначається в дні близькі до 5 жовтня. Головне, щоб святкування не співпали з осінніми канікулами в північній півкулі і з весняними канікулами — у південній.

 Всесвітній день вчителів відзначається за підтримки організації Education International (EI) — глобальної федерації профспілок вчителів, до якої входять понад 400 організацій з 172 країн світу, що представляють інтереси більше ніж 30 мільйонів працівників сфери освіти, зайнятих у всіх її напрямках — від дошкільних установ до університетів . На думку EI, одне із завдань свята — сприяти впровадженню положень «Рекомендації що стосуються статусу вчителів» у всіх країнах і підкреслити роль вчителів у освіті та розвитку.

 У деяких країнах (наприклад, Пакистані) він збігається з національним днем вчителя, але багато держав вважають за краще відзначати власний день вчителя окремо — як данина сформованій традиції або щоб вшанувати вчителів та національні досягнення у сфері освіти.

 В Індії, наприклад, вчителів вітають 5 вересня, в день, коли народився Сарвепаллі Радхакрішнана – відомий філософ, виходець з цієї країни. А в Аргентині згадане свято приурочене до дати смерті іншої видатної людини – Домінго Фаустіно Сарьменто, педагога, політика, громадського діяча. І відзначають його аргентинці 11 вересня. А на Тайвані Всесвітній день вчителя святкують 28 вересня, в день народження великого мислителя Конфуцій.

В першу неділю другого осіннього місяця вітають вчителів у таких країнах, як Україна, Азербайджан, Казахстан, Киргистан, Білорусь, Молдова, Латвія. А ось узбеки вирішили свій день вшанування працівників сфери освіти перенести на 1 жовтня.

 «У Всесвітній день вчителя ООН пропонує батькам і всім громадянам на хвилину задуматися про те, як змінив їх життя хороший вчитель, пам’ять про якого вони зберегли. Що було б зараз з вами, якби цей учитель не зустрівся на вашому шляху, якщо б у нього не було стимулу і він припинив працювати вчителем? Без цих вчителів ми не зможемо досягти цілей в галузі розвитку освіти на порозі тисячоліття, про свою прихильність яким заявили країни світу, особливо цілей забезпечення загальної початкової освіти і викорінювання крайньої убогості, для досягнення яких освіта має настільки важливе значення» - говориться у звернені ООН з нагоди Всесвітнього дня вчителя.

Go to top