Календар подій

Всесвітній день аудіовізуальної спадщини

aydiovizyalna cpadjunaВсесвітній день аудіовізуальної спадщини – Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією 33-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 33 С/53 у 2005 році, який відзначається щорічно 27 жовтня.

Віддаючи данину глибокої поваги, визнаючи величезний внесок у сучасну культуру, науку і економіку, розвиток дружніх міжнаціональних відносин і можливостей збереження справжніх історичних цінностей  був заснований Всесвітній день аудіовізуальної спадщини. У резолюції підкреслюється, що для збереження аудіовізуальної спадщини потрібні особливі зусилля, оскільки носії інформації дуже вразливі і недовговічні. До аудіовізуальної спадщини належать фільми, радіо- і телевізійні програми, аудіо- та відеозаписи. Масове поширення подібних документів почалося у 20 столітті, а зараз вони є одним з основних носіїв первинної інформації.

Проголошення Генеральною конференцією ЮНЕСКО Всесвітнього дня аудіовізуальної спадщини почалося з того, що Міжнародна федерація телевізійних архівів звернулася із закликом до світової спільноти про збереження мовної спадщини.Виходячи з розуміння, що в цю спадщину буде також включено всю аудіовізуальну спадщину, Міжурядова рада програми «Інформація для всіх» запропонувала Генеральному директору ЮНЕСКО прийняти цей заклик до відома, підготувавши відповідні заходи.Рада програми також підтримала пропозиції Міжнародної архівної ради (МАС) про проголошення Міжнародного дня архівів, але запропонувала об'єднати з пропозицією про проголошення Всесвітнього дня аудіовізуальної спадщини.

Щороку цей День присвячений певній темі в рамках даної проблеми. А серед заходів, присвячених  міжнародній даті, - круглі столи, конференції та публічні лекції про важливість збереження аудіовізуальних документів; місцеві програми; показ кінофільмів та ін.

Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного —  одна з найбільших в Україні архівних установ, що зберігає аудіовізуальні документи. Заснований у 1932 р. як Всеукраїнський центральний фотокіноархів у м. Києві. Архів знаходиться у підпорядкуванні Державної архівної служби України, є методичним та координаційним центром архівних установ у роботі з аудіовізуальними документами. Одним з визнаних шляхів збереження аудіовізуальної спадщини є її оцифрування. Станом на жовтень 2021 р. ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного оцифровано 12 673 кіно-, 1 573 відео-, 419 832 фото- і 69 241 фонодокументів.

Go to top