Календар подій

100 років від дня народження Макса Крузе (1921-2015), німецького прозаїка, казкаря

maks kryzeМакс Крузе - німецький письменник, автор дитячих книг.

Макс Крузе народився 19 листопада 1921 р. в сім’ї скульптора. Макс Крузе, названий на честь свого батька. За його особистими спогадами, практично не бачив батька у ранньому дитинстві, яке провів у Бад-Кезені . Там його  мати керувала виробництвом ляльок ручної роботи на власній мануфактурі та виховувала сімох дітей. Макс навчався в Оденвальдшулі. Але через слабке здоров'я практично не відвідував школу, компенсуючи пропуски уроків навчанням вдома.

У Веймарі він отримав атестат зрілості. Будучи звільненим від армії, Макс вступив до Йенського університету імені Фрідріха Шиллера, де вивчав філософію та економіку, поки університет  не закрили під час війни.

Після війни Макс активно допомагав матері перебазувати її лялькову мануфактуру зі східної Німеччини на захід у баварське місто Донауверт . А сам він мріяв про творчість письменника, починаючи працювати у Мюнхені укладачем рекламних текстів. Літературну діяльність розпочав у 1952 р., коли написав та опублікував першу дитячу книжку «Лев на волі»,що відкрила серію оповідань Крузе про лева, що втік із зоопарку.

Найбільш знаменитим персонажем Макса Крузе став динозаврик Урмель,  перша книжка про якого вийшла у 1969 році. Веселі повісті та розповіді про динозаврика Урмеля принесли письменнику популярність.

Багато з його книг екранізовані. Розповіді про динозаврика лягли в основу циклу мультфільмів, аудіокниг, лялькових вистав. Історію Урмеля, що вилупився з яйця льодовикового періоду, розглядають як передбачання книги Майкла Крайтона «Парк Юрського періоду», вперше опублікованої в 1990 р.

Крім дитячої літератури та тритомної автобіографії Крузе опублікував у 2008 році філософську книгу «Відповіді з майбутнього». Він входив до науково-консультативної ради Фонду Джордано Бруно та був членом ПЕН-клубу Німеччини.

Помер письменник 4 вересня  2015 р. в Пенцберзі, де на його честь щорічно проводяться «Дні Макса Крузе» із присудженням призу «Пенцберзький Урмель».

 Його творчий доробок налічує близько 100 книжок, більшість з яких були перекладені багатьма мовами світу.

0001

 

Go to top