Календар подій

Міжнародний день волонтерів

den volontera"Одного співчуття недостатньо.

Вчинки говорять голосніше слів"

Нiк Вуйчiч

 5 грудня весь світ відзначає Міжнародний день волонтера (International Volunteer Day).

 Генеральна Асамблея ООН в 1985-му році на 40-й сесії у спеціальній резолюції запропонувала урядам щорічно відзначати 5 грудня як «Міжнародний день добровольців в ім'я економічного й соціального розвитку», закликавши  їх здійснювати заходи з метою підвищення поінформованості про важливий внесок роботи добровольців і тим самим спонукати ще більше людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги добровольців як на батьківщині, так і за кордоном.

 Загальну Декларацію про волонтерську діяльність, прийняту в 1990 році на Всесвітній конференції волонтерів у Парижі, було переглянуто в 2001 році на аналогічній конференції в Амстердамі. Декларація визнає право кожної жінки, кожного чоловіка і дитини вільно об’єднуватись та ставати волонтерами, незалежно від їх етнічного походження, релігії, віку, статі чи фізичного стану, соціального чи економічного становища. У Декларації проголошено низку головних принципів руху зокрема: залучення всієї громади до вирішення своїх проблем; принцип перетворення волонтерства на елемент особистісного розвитку, вдосконалення здібностей; окремо підкреслюється, що волонтерство доповнює, але не замінює відповідальні дії з боку інших секторів і зусилля оплачуваних працівників.

З 2018 року  Міжнародний день волонтера  зосереджується не лише на відзначенні волонтерства у всіх його аспектах, але й на висвітленні ролі, яку волонтери відіграють у побудові стійких громад. Нинішні підрахунки прирівнюють глобальну волонтерську робочу силу до 109 мільйонів штатних працівників. З них, 30% волонтерської діяльності відбувається офіційно, через організації, асоціації та групи і 70% - через неформальну взаємодію між людьми. Загалом, 60% неформальних волонтерів - жінки.У багатьох дослідженнях (SHARE, European SocialS urway та інші) лідируючі позиції щодо відсотку населення, залученого до волонтерських практик, посідають Швеція та Норвегія. Найпопулярнішими віковими категоріями на території Євросоюзу є групи від 18 до 30 років та люди після 50 років.

В Україні волонтерство з’явилося на початку 1990-х, а офіційно його визнано Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 1895 «Про затвердження Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг». Перший сплеск волонтерства в Україні був пов'язаний із чемпіонатом Європи з футболу 2012 року. Українцям здавна були притаманні традиції взаємодопомоги, але роком народження українського волонтерства по праву можна вважати 2014-й, коли волонтерство з поодиноких випадків виросло в потужний громадянський рухПісля анексії Криму і початку війни на Донбасі волонтерство досягло найвищого рівня розвитку за весь час незалежності. Основним напрямом діяльності волонтерів у 2014 році стала допомога українській армії та пораненим.

З 2015 року в Україні почали розвиватися волонтерські мережі, які об'єднали в собі волонтерів з різних міст та різного віку.  Наразі волонтерський рух в Україні виходить на іншу ланку. Волонтерські та благодійні організації професійно розвинулися в напрямку роботи з волонтерами та пропонують програми в яких передбачені різні етапи роботи з кожним волонтером індивідуально, починаючи з прийому волонтерів, визначення ролі та діяльності, формулювання цілі, завдання та критеріїв успіху діяльності, підготовки та супервізії волонтерів. Варто зазначити, що тепер волонтерство не розглядається, як виключно альтруїстичний намір волевиявлення, все частіше волонтерство розглядається, як засіб для розвитку, соціалізації, позиціювання, впливу та отримання нових знань, знайомств та навичок.

 Волонтерський рух – доброчинна діяльність, яка здійснюється фізичними особами на засадах неприбутковості, без заробітної плати, без просування по службі, заради добробуту та процвітання спільнот і суспільства в цілому. Людину, яка добровільно надає безоплатну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.

 Міжнародний день волонтера - це свято людей якi весь вільний час  присвячують суспільним справам, беручи участь у різних акціях, програмах соціальної взаємодопомоги, культурного просвітництва, які допомагають персоналу дитячих будинків, геріатричних інтернатів, людям з обмеженими можливостями,  лікарням швидкої допомоги i т.п.  Досить часто волонтери ризикують своїм життям, беручи участь у ліквідації наслідків глобальних екологічних катастроф, природних катаклізмів чи інших надзвичайних ситуацій.

 Волонтери важливі для кожного суспільства тому, що вони працюють без користі для себе, показуючи нам, що в житті є речі більш цінні ніж  матеріальнi  вигоди чи слави. Вони постiйно пiдтверджують, що  доброта та милосердя – це милість людського серця, розуміння, співчуття, любов та доброзичливе ставлення до людей. Це не слабкість, а сила, тому що доброта та милосердя властиві людям зi щирим серцем, які здатні відгукнутися на допомогу.

 Дуже не просто жертвувати своїми інтересами, співчувати комусь, підтримувати, любити та поспішати на допомогу. Але те, що чи не кожен третій українець причетний до волонтерського руху  сьогоднi засвідчує, що милосердя та благодійність залишаються незмінними атрибутами життя наших людей. Напевно саме через це добротворення завжди поважалося і вважалося найвищою людською чеснотою в Українi. 

Було і буде так у всі часи:
Любов, як сонце, світу відкриває
Безмежну велич людської краси.  
Василь Симоненко

 
Go to top