Календар подій

130 років від дня народження Джона Рональда Руєла Толкіна (1892-1973), англійського письменника

 

tolkien"Книги, як і одяг, повинні бути

«на виріст» –  в усякому разі, книги

повинні відповідати зростанню"

 Д.Р.Р.Толкін

 За 81 рік свого життя вiн пройшов величезний шлях від хлопчика, що виріс в бідності, до класика світової літератури ХХ столiття, видатного англійського письменника - творця своєї мови і цілого літературного всесвіту. Вiн філолог-медієвіст  та один із фундаторів жанрового різновиду фантастики — фентезі, всесвітню славу якому приніс роман-трилогiя «Володар перснів», що увiйшов в число найбільш читаних книг світу. У 2008 році британська газета «The Times» поставила його на 6 місце в списку 50 найбільших британських письменників з 1945 року.

 Джон Рональд Руєл Толкін  народився 3 січня 1892 року в місті Блумфонтейн Південноафриканської Республіки, у родині банківського службовця, співробітника «Бенк оф Ефріка» Артура Руєла Толкіна та Мейбл Толкін. У зв'язку з погіршенням здоров'я, в три роки Дж. Р. Р. Толкін разом із меншим братом та матір'ю вирушають до Англії на тривалі гостини до родичів, однак через рік в Африці від ревматизму помирає батько і родина залишається жити в Британії. Спершу Толкіни мешкають у Бірмінґемі, згодом переїжджають до його передмістя Сергоул-Міллза.

 «Перший свій твір я написав в сім років, і мова в ньому йшла про дракона. Мама, прочитавши мій опис, помітила, що треба писати не «зелений великий дракон», а «великий зелений дракон». Чесно кажучи, я не зрозумів, чому вона так вважає, і не розумію до сих пір» - саме так писав про себе в спогадах Толкін. Початкову освіту Дж. Р. Р. Толкін здобув удома з матір'ю, яка навчила його читати, писати, малювати, а також основам латини. Джону Руєлу було всього 12 років, а його молодшому брату Гіларі – 10, коли від цукрового діабету та нестатків померла їхня матір.

 З 1900 року Джон навчається у школі ім. короля Едварда , а з 1903 по 1904 роки - у школі святого Фiлiпа, де  починає писати поезiю.  Пізніше Толкін вступає до коледжу при Оксфордсьмому Університеті, де у 1915 році отримує диплом з англійської філології з відзнакою.

 До мов Толкіна тягло з дитинства. Він вивчив не тільки латинь і грецьку, але давньоанглійську, середньовічну англійську, англосаксонську, французьку, німецьку, іспанську, готську, фінську, валлійську мови. Через мови він вивчав і міфологію скандинавських країн Британії. І, звичайно, все це залишило  відбиток на його світогляді.  Джон Рональд міг також придумати свою власну мову. Він вигадав тваринну мову, де кожне слово відповідало назвам звірів і птахів  англійською мовою. В своїх романах талановитий письменник і філолог сконструював приблизно 15 ельфійських мов та діалектів (ельдарин, квен'я, сильдарин). Мови людей, гномів, ентів, орків використовувалися Толкіном здебільшого в іменах. Також він створив мову, якою говорив Мордор, назвавши її Чорною говіркою. Деякі з них внесли в навчальні програми університетських курсів.

У 1908 році молодий Толкін знайомиться з Едіт Мері Брет, своєю майбутньою дружиною, що мала в подальшому великий вплив на його творчість. Коли Джону виповнився 21 рік він запропонував Едіт обвінчатися. Це сталося у 1916 роцi. Разом вони прожили 55 років. У шлюбі в них народилося четверо дітей.

 В цей час Толкін закiнчує  університет  i добровільно вступає до війська.  Його зараховано до Ланкширського стрілецького полку у званні молодшого лейтенанта. А вже 4 червня 1916 року Толкіна відправляють на західний фронт Першої світової війни. Того ж року Толкін потрапляє до військового шпиталю з діагнозом окопна лихоманка. Після виписки з шпиталю його  переводять на штабну роботу в Англію, в тил. Саме в цей час він починає працювати над міфологією та історією вимріяного в думках світу, що пізніше перетвориться на всесвіт, у котрому відбуваються події роману «Володар Перснів».

 Перші літературні  спроби Дж. Р. Р. Толкіна датуються початком 1910-х рр. 

 Спочатку вiн лише перекладав різноманітні поетичні тексти та перекази, потім сам почав писати вірші. Перший твір Толкіна (не рахуючи віршів), написаний під час навчання в Оксфордському університеті, називався «Книга втрачених легенд» і являв собою  зібрання  стилізованих під фольклор легенд та переказів.

 Одразу по війні Дж. Р. Р. Толкіна запрошують до участі в створенні новітнього словника англійської мови, який згодом стане відомим як «Оксфордський словник англійської мови». У 1920 р. Дж. Р. Р. Толкіна запрошують на посаду старшого лектора з англійської мови у Лідському університеті. Восени 1925 р. Дж. Р. Р. Толкіна обирають професором староанглійської мови в рідному Оксфорді. Працює спершу на посаді професора у Пембрук-Коледжі, а з 1945 р. — у Мертон-Коледжі на посаді професора англійської мови і літератури. У 32 роки Дж. Р. Р. Толкін стає наймолодшим на той час професором в історії свого університету  і незабаром заробив репутацію одного з кращих філологів у світі. 

   «Гобіт, або Туди і звідти» (1937 р.) – книга, з якою письменник увійшов у велику літературу.  Читачі були в захваті і тут же зажадали продовження історії. Джону Рональду довелося засісти за головну працю його життя – «Володаря перснів». «Володар перснів» писався довго, більше 10 років. Роман є другим у світі бестселером, кількість проданих примірників якого перевищила 150 млн. Книга також входить у Рейтинг 100 найкращих книг усіх часів журналу Newsweek.  В 1970-х роках трилогія («Братство персня», «Дві фортеці», «Повернення короля») увiйшла в число найбільш читаних книг світу.

 В небагатьох своїх творах Толкін не зачіпав образiв  вигаданого ним всесвіту. Його «Лист кисті Ниггля» - повчальна філософська казка. Оповідання «Коваль із Великого Вуттона» оповідає про сина коваля, який знайшов  зірку, яка змінила його долю. Гумористична казка «Фермер Джайлз з Хему» розповідає про мирного фермера, який здійснює подвиги, що в підсумку приносить йому королівський титул. А повість «Роверандом» письменник написав спеціально для сина Майкла, який тужив за втраченою іграшкою. Письменник написав цi різноманітні історії для своїх дітей. Вони вперше були оприлюдненi лише після феноменального успіху «Володаря перснів».

 Після виходу трилогії Толкін вже майже нічого не писав, хоча приголомшливий успіх давав можливість подальшої розробки його оригінальних ідей та тем. Проте письменник лише спостерігав за зростанням ажіотажу, викликаного його книжками, і продовжував займатися наукою.

 У 1959 р. Дж. Р. Р. Толкін виходить на пенсію, але і надалі продовжує працювати над своїми книгами. За величезний вклад у розвиток англійської філології та за позитивний вплив на підростаюче покоління англійський королівський двір робить заради письменника виключення – ревного католика Толкіна англійська королева Єлизавета ІІ проголосила Командором Британської Імперії 28 березня 1972 року, прийнявши письменника у Букінґемському палаці. Комерційний успіх його книг забезпечив його родині заможне життя.

 2 вересня 1973 р., перебуваючи в гостях у друзів,  Джон Рональд Руєл Толкін помер, не переживши наслідків кровоточивої виразки шлунку. Похований він поруч із дружиною.

 Твори Толкіна були неодноразово адаптовані для кіно, мультиплікацій, аудіоп'єс, театральної сцени, комп'ютерних ігор. У літературі було створено велику кількість наслідувань книг Толкіна, їх продовжень або антитез.

 Багато років потому інтерес до  книг Толкіна не згасає, а навпаки, зростає з новою силою. В одному з британських коледжів почали офіційно викладати ельфійську мову. Незважаючи на те, що мова досить складна, дисципліна швидко придбала велику популярність серед студентів навчального закладу. За мотивами книжок та стрічок про Середзем'я була створена величезна серія іграшок Лего, яка включає у себе найменші деталі, починаючи з відомого персня і закінчуючи міні-копіями зброї та замків Середзем'я.

 

Справжня історія письменника міститься в його книгах,

а не у фактах біографії.

Джон Рональд Руєл Толкін

Tolkien (1)
Tolkien (2)
0001
0002
0003
0004
0005
0006

Go to top