Календар подій

90 років від дня народження Умберто Еко (1932–2016), італійського письменника, філософа, лінгвіста, літературного критика

eko umbertoУмберто Еко — італійський письменник, філософ, лінгвіст, літературний критик, спеціаліст із семіотики і медієвіст.

Автор книг «Естетика Томи Аквінського» (1956 р.), «Відкритий твір» (1962 р.), «Поетика Джойса» (1966 р.), «Трактат із загальної семіотики» (1975 р.), «На периферії імперії» (1977 р.) «Пошуки ідеальної мови» (1993 р.), «Бавдоліно» (2000 р.),«Празький цвинтар» (2010 р.). Йому належать романи «Ім'я троянди» (1980 р.), «Маятник Фуко» (1982 р.), «Острів напередодні»(1994 р.), збірки есе «Документи з Нового Середньовіччя» (1973 р.), «Diario minimo» (1992 р.). Еко дотримується тієї думки, що ознаки постмодерністського бачення властиві будь-якій епосі у періоди духовної кризи. Саме в ці моменти виникає феномен «істоювання індивідуального еко умбертосуб'єкта», що призводить до неможливості існування особистісного стилю, що підтримує традицію. З цієї позиції твір зберігає своє смислове наповнення через спільність культури письменника та читача, тобто естетичні правила гри відомі обом.

Умберто Еко народився 5 січня 1932 року в містечку Алессандрія (Італія). Шкільну освіту отримав при салезіанському монастирі. Вищу освіту здобув в Туринському університеті, де спочатку вивчав право, а згодом — філософію. Із 1954 р. починає працювати на радіо, друкується в періодиці. Еко читав лекції в Туринському університеті (1956–1964 рр.) Потім викладав естетику і теорію культури в університетах Мілана, Флоренції і Турина. В 1971 р. обійняв посаду професора в Болонському університеті.

 У 1962 р. прийшла літературна популярність, коли вийшла друком книга «Відкритий твір», де автор розмірковує про загальні проблеми культури. Умберто Еко намагався інтерпретувати культури через їх знаки та символи. Еко видав понад 20 науково-популярних книг про свої культурні знахідки, під час викладацької діяльності в Університеті Бургундії.

Першою значущою роботою Еко стала книга «Естетика Томи Аквінського», яка була перевидана з доопрацюванням. Незабаром була опублікована праця під назвою «Мистецтво і краса в середньовічній естетиці», яку також переглянули. Успіх перших публікацій підштовхнув письменника до створення мистецьких творів.

Світову славу вченому-літераторові приносить роман «Ім’я троянди». Роман відразу потрапив до списку бестселерів. Найбільша слава до Еко як письменника прийшла після екранізації цього твору 1986 року. Книга перекладена багатьма мовами світу. Наступні романи Еко також ставали бестселерами, передусім – «Маятник Фуко» (1988 р.) та «Острів напередодні» (1994 р.).

Останній роман письменника «Номер нуль» вийшов на початку 2015 року.

Умберто Еко написав понад два десятки наукових праць із семіотики, лінгвістики, теорії літератури, теорії культури, естетики та моралі. Але світову славу Умберту Еко принесла не його наукова діяльність, а літературна. Лауреат найбільших літературних премій, включаючи такі престижні, як Strega, Viareggio Prize, Anghiari Prize, Medicis Prize. Він був членом різних академій, у тому числі Болонської академії наук та американської Академії літератури та мистецтва, почесним доктором багатьох університетів світу. Був відзначений нагородами багатьох країн, серед яких французький Орден Почесного легіону. Про нього написано кілька десятків книг та безліч статей та дисертацій, присвячуються наукові конференції. Останніми роками письменник поєднував активну наукову та викладацьку діяльність із виступами у засобах масової інформації, відгукуючись на найважливіші події суспільного життя та політики.

Еко помер у своєму будинку в Мілані увечері 19 лютого 2016 року від раку підшлункової залози, з яким боровся два роки.

 Умберто Еко торкався широкого спектра питань протягом плідної наукової кар'єри. Він займався дослідженнями середньовічної та сучасної естетики, масової культури, розробив власну теорію семіотики. Однією з центральних йому була проблема інтерпретації: взаємини читача і автора, «роль читача». Художні твори Умберто Еко характеризуються цікавими сюжетами та великою кількістю посилань до реальних історичних фактів та персон.

0001
0002
0003

 

Go to top