Календар подій

80 років від дня народження Стівена Вільяма Гокінґа (1942-2018), англійського астрофізика, науковця, автора науково-популярних книг, фільмів для дітей та підлітків

stivena khokinha1Стівен Вільям Гокінґ — англійський фізик-теоретик, космолог і автор багатьох книжок, відомий своїми дослідженнями в астрофізиці, зокрема теорії чорних дір та популяризації наукових знань.

Стівен народився 8 січня 1942 року в місті Оксфорд. Батько Френк займався науково-дослідною діяльністю, мати Ізабель обіймала посаду секретаря медичного закладу, працюючи в одному колективі з чоловіком.Стів ріс у компанії двох сестер і зведеного брата Едварда, якого усиновила сім'я Гокінґа.

Закінчивши середню школу, Стівен вступив до Оксфордського університету, після закінчення якого в 1962 році отримав ступінь бакалавра. Через два з половиною роки, у 1966 році, молодий чоловік став одним із перших докторів філософії коледжу Трініті-Холл при Кембриджському університеті.

Практично тоді ж у нього почали виявлятися перші симптоми бічного аміотрофічного склерозу, який згодом прикував хлопця до інвалідного крісла.

Одружився в 1965 році, став батьком трьох дітей. З 1965 року Гокінґ працює в Кембриджському університеті. Працював дослідником у коледжах, в 1968-1972 рр. - в Інституті теоретичної астрономії, в 1972-1973 рр. - в Інституті астрономії, в 1973-1975 рр. - на кафедрі прикладної математики та теоретичної фізики, в 1975-1979 рр. – професор гравітаційної фізики, з 1979 р. – професор математики. У 1974–1975 рр. був стипендіатом у Каліфорнійському технологічному інституті. З 1974 року Гокінґ став членом Лондонського королівського товариства. З 1979 року до  2009 року Гокінґ обіймав посаду Лукасівського професора математики в Кембриджському університеті.  Був директором  з досліджень Центру Теоретичної Космології Кембриджського університету,

 Після важкої операції на горлі втратив можливість розмовляти в 1985 році. Почав спілкуватися з оточуючими за допомогою синтезатора мови. На той момент був уже повністю паралізований, незабаром рухомим залишився єдиний мімічний м’яз, на якому закріпили датчик, що дозволяє управляти комп’ютером.

У 1991 році розлучився. У 1995 р. одружився вдруге на своїй доглядальниці, але і цей шлюб розпався через 11 років.

Зробив значний внесок у вивчення космології та квантової гравітації. Вивчав теорію виникнення світу внаслідок Великого вибуху та зробив багато відкриттів у теорії чорних дірок. Відкрив, що маленькі чорні дірки втрачають енергію, випромінюючи випромінювання Гокінґа, і, зрештою, «випаровуються». Активно займався популяризацією науки як такої і вивченням Всесвіту.

Про Гокінґа знято багато документальних фільмів, написано безліч статей і навіть книг. Згадується в багатьох художніх фільмах і навіть мультсеріалах. На телебаченні виходили науково-популярні фільми за участю Гокінґа: шестисерійний «Всесвіт Стівена Гокінґа» (1997 р.) та трисерійний «У Всесвіт зі Стівеном Гокінґом (англ. Into the Universe with Stephen Hawking)» (2010 р.). У 2012 році вийшов фільм «Великий задум щодо Стівена Гокінґа», на каналі Discovery.

Гокінґ активно займається популяризацією науки. У квітні 1988 року вийшла книга «Коротка історія часу», яка стала бестселером. Потім з'явилися книги «Чорні діри та молоді Всесвіти» (1993 р.) та «Світ у горіховій шкаралупці» (2001 р.). 2005 року вийшло нове видання «Короткої історії...» — «Найкоротша історія часу», написане у співавторстві з Леонардом Млодіновим. У 2006 році спільно з дочкою Люсі Гокінґ написав книгу для дітей «Джордж та таємниці Всесвіту».

Неодноразово отримував нагороди за свою наукову діяльність. У тому числі: медаль Альберта Ейнштейна, орден Британської імперії, золота медаль Королівського астрономічного товариства, премія за важливе відкриття у фундаментальній фізиці та багато інших.

Незважаючи на свої обмежені фізичні можливості і вже досить похилий вік, вів активний спосіб життя і навіть здійснив політ у невагомості в 2007 році. Фізик передбачив виникнення штучних вірусів і ядерну війну. На думку Гокінґа, є велика ймовірність зіткнення з метеоритами, а також небезпеку буде нести штучний інтелект.

Помер 13 березня 2018 року у Кембриджі. Урна з попелом Гокінґа похована між могилами двох інших знаменитих учених — Ісаака Ньютона та Чарльза Дарвіна. На могильній плиті вибито напис: «Тут лежить той, хто був смертним Стівеном Гокінґом, 1942–2018».

0001
0002
0003

Go to top