Календар подій

День весняного рівнодення

 Весняне рівнодення — одне з найунікальніших явищ природи, суть якого, кажучи науковою мовою, зводиться до того, що «в момент рівнодення центр Сонця в своєму видимому русі по екліптиці перетинає небесний екватор».

 Говорячи простіше, в цей день Земля, обертаючись навколо своєї уявної осі, що проходить через полюси, одночасно рухаючись навколо Сонця, знаходиться в такому положенні по відношенню до світила, що сонячні промені, що несуть теплову енергію, падають прямовисно на екватор. Сонце переходить з південної півкулі в північну, і в ці дні у всіх країнах день майже рівний ночі. У цей день світло і темрява розділяються порівну. Такий день називається днем весняного рівнодення.

 Важливою віхою зміни сезонів є день весняного рівнодення, астрономічний початок весни. Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується.

 У давні часи, коли не було календарів, весну визначали за сонцем. Вважалося, що саме з цього дня починаються поновлення в природі: перший весняний грім, набухання бруньок на деревах, буйне проростання зелені.

 Настання весни наші пращури вважали святом, з великим нетерпінням очікували її приходу (як і ми зараз!) і однаково урочисто відзначали його в різних частинах Європи та Азії. Кожен народ має власні традиції, згідно з якими необхідно відзначати прихід весни.

 У День весняного рівнодення починається Новий рік у багатьох народів і народностей Землі: Іран, Афганістан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан — практично всі країни Великого шовкового шляху пов'язують початок нового року з цим явищем природи.

 І по сьогоднішній день жителі Мексики проводять святкування, які супроводжуються ритуальними танцями і молитвами.

 Цей день святкують і в Японії, але тут він має зовсім інше значення. Торжество приурочене до стародавньої буддійської традиції Хіга. Свята починаються трохи раніше, ніж весняні рівнодення – приблизно за три дні до його настання і тривають ще три дні після. Для жителів країни це дуже важливий час року, коли кожна людина йде поклонитися і помолитися на могили своїх предків. Величезне значення тут має підготовка. Жінки ретельно прибирають будинки. Навести лад необхідно і в усипальниці родичів або на їх могилах. А 20 – 21 березня члени сім’ї відвідують померлих родичів, здійснюють необхідні ритуали, відвідують храми. Ще одна важлива традиція – це урочистий обід. Але на столі повинні бути тільки вегетаріанські страви, згідно стародавнім буддійським законам.

 Язичницькі святкування приходу весни були сповнені важливим сакральним змістом перемоги світла над пітьмою, пробудження всього живого і початку нового життя. Християни відзначають прихід весни всім відомим святом Масниця, яке має язичницьке коріння. Так, зараз Масляну відзначають в інший час року відповідно до християнського посту. Але первісна дата співпадала з днем весняного рівнодення. Спочатку Масляна був богом родючості та закінчення зими. Стародавні слов’яни до цього періоду року готувалися дуже ретельно, адже цей день ознаменував відхід зимової пори і нове народження сонячного бога Ярила. Звичайно ж, невід’ємним атрибутом свята були вогнища, які допомагали божеству набирати силу. У деяких селищах навіть було прийнято підпалювати колеса і котити їх по дорогах – це символізувало палаючий сонячний диск.

 Крім того, було прийнято створювати опудало з соломи. Його обряджали в жіночий одяг, а до руки кріпили сковорідку. І під час торжества такого Масляну вшановували піснями, носили за собою з будинку в будинок, каталися на санях. А до кінця свята опудало або спалювали, або закопували в землю – зима йшла.

 І хоч у нас не прийнято відзначати цей день, але початок весни відчувається у всьому. Тож давайте порадіємо приходу весни і посміхнемося сонечку.

Go to top