Календар подій

140 років від дня народження Максиміліана Олександровича Волошина (справжнє прізвище Кирієнко-Волошин) (1877— 1932), російського поета, художника, перекладача, мистецтвознавця, літературного і театрального критика

Усі позитивні творчі сили людини - в любові.

Любов'ю вона вносить у світ нове. Завдання людини

у світі можна визначити так: людина занурена

у всесвіт мудрості, в якій все пов'язано архітектурою причинності.

Його завдання залишити  після себе всесвіт любові.

Максиміліана Волошин

 З 1928 по 1961 р. його ім`я та творчість в Радянському Союзі перебували під повною забороною, потім він був «дозволений» як художник. Максиміліан Волошин - поет і перекладач, художник і мистецтвознавець, літературний і театральний критик, яскрава та унікальна особистість.

 У серпні 1960 року журнал «Новый мир» почав друкувати мемуари письменника Іллі Еренбурга «Люди, Роки, Життя». Їх читали запоєм, дістати черговий журнал було неможливо, у бібліотеках — довгі черги. В усіх на вустах імена вперше названих поетів, письменників, художників, інших митців — Волошина, Цвєтаєвої, Мандельштама, Меєрхольда, Фалька, Кончаловського, Модільяні, Матісса, Пікассо... Кожне ім’я — відкриття. На час публікації мемуарів Еренбурга жодної збірки віршів Волошина в Радянському Союзі видано не було, ім’я поета було під забороною.

 Несподівано журнал «Литературная Армения» 1968 року опублікував спогади Марини Цвєтаєвої «Живое о живых». Цей нарис геніальна поетеса написала в Парижі ще в 1932 році, відразу після смерті Максиміліана Волошина. Цвєтаєва представила надзвичайно обдаровану людину, поета і художника, літературного критика і перекладача, знавця світової культури, неабияку особистість, оточену яскравими талантами, мемуариста, літописця Кіммерії та російської революції, миротворця, гуманіста, охочого до розіграшів та імпровізацій, автора поетичних збірок і безлічі оригінальних акварелей. Враження було таке, ніби йшлося не про одну-єдину людину, а про цілу Планету талантів. Максиміліан Волошин і був цією Планетою.

 У 1977 р., у зв'язку з 100-річним ювілеєм, Максиміліан Волошин був допущений - із застереженнями - і в історію радянської літератури.

 З того часу його творчість вирвалося з архівних стін і тепер читачам та любителям живопису стали доступними не тільки вірші, акварелі, але й статті,  щоденники,  спогади і листи талановитого митця.

 Мало про кого ще написано стільки спогадів: дослідниками творчості Волошина нараховано 112 авторів (і ще 13 людей залишили записи про Волошина в щоденниках). Серед них такі імена, як: А. Білий, В. Брюсов, І. Бунін, В.  Вересаєв, О. Толстой, А. Цвєтаєва, М. Цвєтаєва та інші. Найцікавіший співрозмовник-ерудит, наділений м'яким гумором; чуйний слухач, терпимий і всерозуміючий, тому число друзів десятками і сотнями. Його Будинок поета в Коктебелі став центром загального тяжіння, перлиною духовної культури.

 Волошин не примикав до літературних груп і течій, проходив по життю «близький всім, всьому чужий», - сказав він про себе одного разу (1905). Він увійшов в історію літератури як «геній місця», митець відтворив у своїх віршах і акварелях суворий вигляд Кіммерії, східного Криму.

 Вірші у Максиміліана Волошина на будь-який смак. Іноді він пише дуже складно, використовуючи складні метафори, складні для розуміння словосполучення. А іноді настільки легко, що дивуєшся, як такі прості рядки можуть так чіпляти за душу. Тонко і ніжно, акварельно і пастельно ... Так писати міг тільки живописець, тільки той, хто відчуває навколишній світ, як справжній художник, крізь призму образів і фарб.

 Дійсно масштаб його талантів, багатогранність захоплень, творчі досягнення тільки підкреслюють унікальність його особистості.

 Максиміліан Олександрович Волошин (ім'я при народженні Максиміліан Олександрович Кирієнко-Волошин)  народився 28 травня 1877 р. в Києві у дворянській родині. Далекi предки Волошина запорізькі козаки і зросійщені в XVIII столітті німці. Його батько, член Київської палати кримінального і цивільного суду, помер, коли хлопчикові було чотири роки. Вихованням дитини займалася мати - Олена Оттобальдівна (уроджена Глазер), жінка широко освічена, з сильним характером. Самемати поета, придбала в Коктебелі невелику ділянку, куди й переїхала з сином у 1883 р. Це місце  стає для Волошина «істинної батьківщиною ... духу». Саме йому присвячено один з кращих віршів  - «Будинок поета».  

 Раннє дитинство пройшло в Таганрозі і Севастополі. Навчався в московських гімназіях (1887-93), в 1897 році закінчив гімназію у Феодосії. Восени 1895 р. вперше в пресі з'явився його вірш - «Над могилою В. К. Виноградова» (в пам'ять померлого директора феодосійської гімназії). Але сам поет вважав своїм справжнім літературним дебютом публікацію віршів у журналі «Новий шлях» в 1903 р. Перші вірші Волошина, написані під час навчання в гімназії, носять відбиток захоплення Пушкіним, Некрасовим, Майкова, Гейне.

 Закінчивши гімназію, за сімейною традицією, Волошин вступає на юридичний факультет Московського університету, хоча мріяв про історико-філологічний.  Незабаром за «схильність до різного роду агiтацiй»  та участь у заворушеннях його відраховують зi студентів і висилають до Феодосії під негласний нагляд поліції. Після відновлення остаточно кинув університет і зайнявся самоосвітою.

 Плідним для духовного формування Волошина виявилося знайомство з європейськими країнами. В 1899 і 1900  вiн подорожує по Європі (Італія, Швейцарія, Франція, Німеччина, Австрія, Греція). Через нестачу коштів він пересувається пішки, ночує у нічліжних будинках. «У ці роки - я тільки губка. Я весь - очі, весь - вуха. Мандрую по країнах, музеям, бібліотекам: Рим, Іспанія, Балеари, Корсика, Сардинія, Андорра... Лувр, Прадо, Ватикан, Уффіці... Національна бібліотека. Крім техніки слова опановую технікою кисті і олівця», - написав він у своїй автобіографії.

 З 1901 р. Волошин їде в Париж. Він бере уроки живопису у Є.С. Кругликової. Відвідує лекції в Луврі, Сорбонні, буває в театрах, не пропускає жодного вернісажу. У Парижі він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною, художницею Маргаритою Сабашниковою, шлюб з якою, однак, виявився недовгим.

 Оселившись у Франції, він публікує у російських газетах і журналах нотатки, присвячені паризької літературної та художньої життя. Прагнучи познайомити російську публіку з дорогою його серцю французькою культурою. У той же час, живучи у Франції, він пише у французькі газети про події, що відбуваються в Росії. Його переклади познайомили російську публіку з творчістю X. М. Ередіа, П. Клодель, Вільє де Ліль Адана, Анрі де Реньє.

 Повернувшись на початку 1903 року в Москву, починає активно публікуватися. Перша публікація восьми його віршів з'явилася в серпневому номері «Нового шляху» за 1903 р. Його друкують у виданнях: «Біржові відомості», «Русь», «Аполлон», «Ранок Росії», «Перевал», «Золоте руно» та інших.

 Семиріччя, з 1905 по 1912 рік, Волошин визначить для себе, як час блукань духу. Він шукає релігійні та філософські основи життя, без чого, як він розуміє, не мислимо творчість.

 Опинившись в січні 1905 р. в Петербурзі , Волошин став свідком кривавої неділі, але революція, за його визнанням, пройшла повз нього. Поперемінно живучи в Парижі, Петербурзі, Москві, Він активно бере участь у літературному житті Росії. У 1907 році Волошин приймає рішення про від'їзд в Коктебель. В цей час він все більше уваги приділяє заняттям живописом, пише акварельні пейзажі Криму, виставляє свої роботи на виставках.

 Інтереси його були напрочуд різнобічні: астрономія, геологія, біологія. Але в першу чергу Волошина вабило мистецтво. І не тільки поезія. Ще в 1902 р. він почав писати олією, а в середині 1910-х рр.. - аквареллю. З опублікованих їм статей 69 присвячені живопису, скульптурі і графіку, 34 - театру, 11 - танцю. Волошин працював над книгою «Дух готики» (1913-1914 рр..), Писав брошуру «Про Рєпіна» (1913 р.), в якій виступив проти зайвого натуралізму в мистецтві; збирав матеріали для біографії Василя Сурікова.

 Перша збірка «Вірші. 1900-1910» вийшла в Москві в 1910 році, коли Волошин вже став помітною фігурою в літературі. Столичні літератори книгу поета помітили і позитивно про неї відгукнулися.  В. Брюсов порівняв їх зі «зборами рідкостей, зроблених любовно освіченим любителем-знавцем».

 У 1914 році виходить книга вибраних статей митця про культуру - «Лики творчості».

 Перша Світова війна застала Волошина в Швейцарії. Він відповідає на неї книгою пацифістських віршів «Anno mundis ardentis 1915» («У рік палаючого світу 1915»). У 1914 році Волошин пише лист військовому міністру Росії з відмовою від військової служби і участі в кривавій бійні Першої світової війни. Протест проти світової бійні був виражений і в циклі статей «Париж і війна», що друкувалися в «Біржових відомостях» у 1915-1916 роках.

 У квітні 1916 р. він повернувся  з Парижа в Коктебель, щоб оселитися там вже назавжди, аж до самої смерті. Побудований в 1903 будинок поступово перетворився в один з унікальних культурних центрів - колонію для людей мистецтва. У різний час тут жили: О. Толстой, М.  Цвєтаєва, В. Брюсов, І. Еренбург, А. Білий, О. Мандельштам, М.  Гумільов, Є. Замятін, М. Булгаков А. Бенуа, Г.Уланова  та  багато інших.

 У 1923 році тут відпочило 60 осіб, у 1924-му — 300, у 1925-му — 500. Улітку 1928 року було установлено рекорд відвідування — 625 осіб!

 Тут він створив безліч акварелей, що склалися в його «Коктебельську сюїту». Максиміліан Волошин часто підписує свої акварелі. Ці поетичні написи  прекрасно передають не тільки реальний пейзаж, скільки настрій, що їх навіває.

 Революція і Громадянська війна сприяли глибокому  перетворенню Волошина. «Ніби інший поет з'явився, мужній, сильний, з простим і мудрим словом»,— згадував В.Вересаєв. У Волошина були всі можливості емігрувати до Франції чи Німеччини, але він залишився в Криму. На пропозицію О.Толстого їхати з ним в одну із  зарубіжних країн він відповів: «Коли мати хвора, діти її залишаються з нею». Свою любов до батьківщини поет довів життям.

 Якщо Лютнева революція була сприйнята їм «без особливого ентузіазму», а  Жовтневий переворот як історична неминучість, то Громадянська війна не могла знайти виправдання в його серці. Волошин займає позицію «над сутичкою», рятуючи у своєму будинку в Коктебелі і червоних, і білих.

 Марина Цвєтаєва засвідчувала: «… він рятував червоних від білих і білих від червоних, точніше, червоного від білих і білого від червоних, тобто людину від зграї, одну від усіх, переможену від переможців». Про мужність, сміливість, людяність Максиміліана Волошина свідчили багато людей і насамперед ті, кому він урятував життя або допоміг вирватися з врангельського Криму. Серед них: Осип Мандельштам, Сергій Ефрон (чоловік М.Цвєтаєвої), Ілля Еренбург, Єлизавета Кузьміна-Караваєва (мати Марія), генерал-лейтенант, палеограф, фольклорист Никандр Маркс. У ці безглуздо жорстокі й криваві роки Волошин рятував від розграбування та руйнування історичні, культурні, наукові пам’ятки, бібліотеки Криму. Залишаючись вірним своїм ідеалам і переконанням, поет не прийняв жовтневої революції.

 У післяреволюційні роки різко змінилася поетична палітра Волошина: на зміну філософським замальовкам приходять публіцистично пристрасні роздуми про долю Росії і її обраності (образ «неопалимої купини»). Поет вірив в особливу місію російського народу, в обраність Росії, яка, щоб врятувати Європу, «робить в даний час жертовний подвиг, приймаючи на себе ... захворювання соціальною революцією».

 В цей період Волошину вдалося надрукувати крім «Іверні» (1918) тільки книгу віршів про революцію «Демони глухонімі» (1919 р.). Пафос у його поезії - у співчутті до ворогуючих. Його вірші відрізнялися від усього, що писалося про ті трагічні події — талановитий поет піднявся на висоту філософа і пророка.  Проте вірші Максиміліана Волошина після 1919 в Росії практично не друкувалися.

 У 1920-і рр.. Волошин існує в контакті з новою владою. Він не сидить на місці. Його зустрічають і в Керчі, і в Севастополі, і в Одесі. Він то читає лекції в Народному університеті, то їздить, як завідувач охороною пам'яток мистецтва і науки, відкриває свою виставку акварелей, влаштовує авторський вечір. Він отримує охоронну грамоту на свій будинок, стає членом Спілки письменників.

 Через Громадянську війну збірки віршів Волошина, які намічалися до публікації 1923-го і 1924 рр., не вийшли; 30-річчя літературній діяльності вдалося відзначити в 1925  лише короткою заміткою  в газеті «Известия». Виставка волошинских пейзажів, організована Державної Академією художніх наук 1927 р. (з друкованим каталогом) стала, останнім виходом Волошина перед громадськістю.

 У грудні 1929 р. він переніс інсульт — і його творчість практично  припинилося...

 Спроба передати свій дім Союзу письменників (і тих зберегти бібліотеку, зібраний за багато років архів, забезпечити якийсь статус дружині) наштовхуються на байдужість літературних чиновників.

 Погіршується здоров'я. Важким стає матеріальне становище. Лише в листопаді 1931р. за постановою Раднаркому РРФСР письменнику була призначена довічна персональна пенсія.

 Помер Максиміліан Олександрович Волошин 11 серпня 1932 року в Коктебелі. Йому було лише 55 років. Його поховали на горі Кучук-Єнішар, з якої відкривається вид на Коктебельську затоку, Карадаг і Будинок Поета...

 Свій будинок Волошин заповідав Союзу письменників.

 У 1909 році в Парижі  встановили мармурове погруддя, яке збереглося до цього часу. В Коктебелі з 1984 діє Будинок-музей Максиміліана Волошина.   2007 на будинку в Києві, де провів свої перші роки Волошин, з нагоди 130-річчя від дня народження поета, була встановлена пам'ятна дошка.

 В 2016 році Національною спілкою письменників України встановлена Всеукраїнська літературна премія імені Максиміліана Кирієнка-Волошина. Премія щорічно присуджуватиметься українським письменникам за кращі літературні російськомовні твори, в тому числі перекладені українською мовою.

 Найкраще про Крим може розповісти тільки той, хто жив і любив Крим. Одним з таких людей був Максиміліан Олександрович Волошин. Поезія його просякнута морським повітрям і теплотою, ніжністю та мудрістю.

 Його вірші, немов чарівна легкість акварелі, — над часом і простором, органічно зливаються з природою та звучать як заповіт.

Ветшают дни, проходит человек,
Но Небо и Земля — извечно те же.
Поэтому живи текущим днем.
Благослови свой синий окоем.
Будь прост как ветр, неистощим как море,
И памятью насыщен как земля.
Люби далекий парус корабля
И песню волн, шумящих на просторе.
Весь трепет жизни всех веков и рас
Живет в тебе. Всегда. Теперь. Сейчас.

Максиміліан Волошин  1903

Voloshin (1)
Voloshin (2)
Voloshin (3)

ЗАПРОШУЄМО до Загальноміського бібліотечно-інформаційного центру
переглянути з 28.05 з 10.00 поличку ювілярів «Осяяний жагою пізнання»

(140 років від дня народженняМ.А.Волошина (1877–1932), російського поета)


Go to top