Календар подій

Всесвітній день без тютюну

«Треба кинути палити, щоб

хвалитися своєю силою волі»

Данило Хармс

 Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Всесвітній день без тютюну входить в систему всесвітніх і міжнародних днів ООН.

 Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

 У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

 13 березня 2012 року в Україні було остаточно схвалено Закон про повну заборону реклами цигарок. Заборона стосується не тільки реклами, а й будь яких способів стимулювання продажів тютюнових виробів. Закон вступив в силу 17 вересня 2012 року.

 З 4 жовтня 2012 року на упаковках цигарок в Україні розпочали друкувати фотоілюстрації із попередженням про хвороби, які можуть бути викликані тютюнопалінням.

 Тютюнопаління (або просто паління) – набута шкідлива звичка вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну. Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин. Регулярне вживання нікотину викликає тютюнову залежність. Тривале й часте паління тютюну завдає значної шкоди здоров’ю курців та оточуючих їх людей, що не палять, та тварин.

 Від хвороб, розвиток яких є наслідком тютюнопаління, щорічно помирає 5,4 млн осіб. Тобто 1 з 10 смертей у світі спричинена саме вживанням тютюнових виробів.

 На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

 Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов'язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя. Серйозні наукові докази зв'язку раку легень та інфаркту міокарда з курінням були приведені в багаторічному дослідженні британських учених British Doctors Study.

 В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Факти про куріння

  • На нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей
  • За 1 секунду на Землі викурюється 300 000 цигарок
  • Куріння викликає 6 % смертей в усьому світі
  • Щорічно від паління вмирає 3 мільйони людей
  • Загальна маса недопалків на планеті за 1 рік становить 2 520 000 тонн

«Тютюнова» статистика Європи

 Згідно з дослідженнями соціологічного центру Єврокомісії «Євробарометра», опублікованого напередодні Всесвітнього дня без тютюну 2010 року, найзавзятіші курці в Європі — греки та кіпріоти. Так, в середньому кіпріоти викурюють по 21,7 сигарети на день. Греки посідають перше місце в Європі за процентним відношенням курців до загальної кількості громадян країни — 42 %, при тому, що для Євросоюзу цей показник в середньому становить 29 %. Встановлено, що середньостатистичний курець в ЄС викурює 14 цигарок на день. При цьому тютюн стає причиною смерті половини курців. За словами єврокомісара з охорони здоров'я і захисту прав споживачів Джона Даллі, тютюн вбиває 650 тисяч європейців щороку.

«Тютюнова» статистика України

  • В Україні щоденно курить 60 % дорослих чоловіків і 11,2% дорослих жінок; серед молоді курить 45 % юнаків і 35 % дівчат;
  • 68 % курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння, а серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26 % вже є колишніми курцями;
  • Понад 90 % населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;
  • Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення — 70 %;
  • 31 % вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань;
  • Всього в країні нараховується близько 9 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення країни;
  • Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців;
  • Щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців;
  • Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
  • Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більше 30 % юнаків і дівчат;
  • Україна займає ІІ місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно;
  • Розрахунки Всесвітнього банку свідчать про те, що економічні збитки України від тютюну складають близько 2 мільярдів доларів щорічно;
  • За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.

За даними ВООЗ та МОЗ України

 Дослідження показує: якщо молодь віком 12-17 років віку палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить.

 Якщо молодь 12-17-літнього віку випалює більше пачки цигарок, то ймовірність вживання ними героїну вища у 51 раз, а кокаїну у 106 разів.

 У  Всесвітній день без тютюну курців закликають відмовитися від згубної  цигарки хоча б на один день. Працівники охорони здоров’я, прихильники здорового способу життя, діячі культури, відомі люди і засоби масової інформації всюди нагадують про шкоду тютюну, наводять страхітливі факти, а також розповідають про те, як саме можна раз і назавжди позбутися згубної звички. Примітно, що деякі люди під впливом свята кидають палити  саме з 31 травня.

  • Цигарки один з найбільш часто продаваних товарів на планеті. За рік їх кількість сягає майже трильйона, в грошовому виразі це близько 400 мільярдів доларів. Виробництво цигарок — це одна з найбільших галузей у світі.
  • Відповідно до досліджень, проведеним Гарвардським університетом вміст нікотину в деяких відомих марках з кожним роком підвищується. У період з 1997 по 2005 кількість нікотину збільшилася на цілих 11 відсотків.
  • Сьогодні американські виробники постачають набагато більше сигарет іншим країнам світу, ніж імпортують для себе.
  • Сигарети містять миш’як, формальдегід, свинець, синильну кислоту, окис азоту, чадний газ, аміак і ще 43 відомих канцерогенних речовин.
  • Сечовину, головна хімічна сполука в сечі, використовують для додавання «аромату» сигаретам.
  • Зараз у більшості країн світу дозволено купувати сигарети тільки з 18 років, а раніше було з 16 років, в той час як у Японії не раніше 20 років.
  • Всупереч загальному упередженню, курити в будь-якому віці не заборонено законом. Батьки мають право дозволити курити неповнолітньому підлітку, ті ж у свою чергу можуть вільно палити, не боячись закону). Однак, саме ПРОДАЖ  і реклама цигарок  жорстко регламентується законодавством!
  • У багатьох країнах заборони на паління в першу чергу стосуються громадських місць.
  • Вчені стверджують, що в середньому курець втрачає 14 років життя через куріння. Однак це не означає, що курець помре молодим, у нього також можлива «нормальна» тривалість життя.
  • Цигарки містять більш ніж 4000 компонентів, які після згорання утворюють близько 200 складових хімічних елементів, багато з яких завдають шкоди легеням.

 Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо своїх знайомих, які спробували кинути, але всього лише через деякий час знову почали  палити.Доброю інформацією є те, що можна знайти істотні переваги для здоров'я, кинувши палити в будь-якому віці. І це стане гарним стимулом все-таки перестати палити.Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя рівну тривалості життя ніколи не палили. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги.

Подбайте про себе і своє здоров`я! Спробуйте прожити цей день без цигарок! Нагадуємо, що щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу відзначається Міжнародний день відмови від паління.

Go to top