Календар подій

180 років від дня народження Миколи Олександровича Добролюбова (1836 - 1861), російського літературного критика, публіциста, революційного демократа

 Микола Олександрович Добролюбов — російський літературний критик, публіцист.

 Микола Олександрович Добролюбов народився в сім'ї священика. Вчився в духовній семінарії (1848—53). 1857 року закінчив Головний педагогічний інститут у Петербурзі.

 М. Добролюбов будучи студентом, організував підпільний кружок, випускав рукописну газету «Чутки», очолював боротьбу студентів проти реакційної адміністрації інституту. Вже в перші роки життя в Петербурзі виявилися демократичні настрої Добролюбова, його різке вороже відношення до самодержавства виражено в сміливих революційних віршах: «На 50-річний ювілей Н. І. Гречка» (1854), «Ода на смерть Миколи I» (1855) і ін., які поширювалися за межами педагогічного інституту.

 У 1856 Доюролюбов познайомився з М. Г. Чернишевським, потім з М. О. Некрасовим і незабаром став їх соратником по роботі в журналі «Современник». Друкуватися почав 1856 року. З 1857 року став одним із керівників журналу «Современник», з 1859 року редагував його сатиричний відділ — «Свисток». Співробітничав також в «Журналі для виховання» (1857—1859). У 1858 Доюролюбов опублікував статті, в яких обгрунтував свої літературно-естетичні, філософські і історичні погляди: «Про міру участі народності в розвитку російської літератури», «Перші роки царювання Петра Великого», «Російська цивілізація, вигадана р. Жеребцовим». Ці статті, що охоплюють широкий круг актуальних літературно-суспільних проблем, пройняті духом войовничого демократизму.

 В умовах суспільного підйому кінця 50-х рр. ставала усе більш визначеною його революційно-демократична позиція, що знайшла своє вираження як в літературно-критичних статтях, так і в публіцистичних виступах проти дворянсько-буржуазного лібералізму: «Літературні дрібниці минулого року» (1859), фейлетони і віршовані пародії в «Свистку» — сатиричному відділі «Современника». У 1859—60 з'явилися статті «Що таке обломовщина?» (про роман І. А. Гончарова «Обломов»), «Темне царство» і «Промінь світла в темному царстві» (про п'єси А. Н. Островського), «Коли ж прийде справжній день?» (про роман І. С. Тургенева «Напередодні»); спираючись на реалістичні картини життя і типові образи, створені письменниками Добролюбов таврував деспотизм і кріпосницький устрій, порівнюючи його з в'язницею, в якій гине все живе; засуджував бездіяльність, безвілля і пасивність («обломовщина»); вказував на неминучість появи нового героя — діяча і борця — в російському житті і літературі («російський Інсаров»). Він закликав до ліквідації кріпацтва і всіх його породжень (стаття «Межі для характеристики російського простолюддя», 1860, і ін.).

 В травні 1860 М.Добролюбов за наполяганням друзів виїхав за кордон для лікування туберкульозу, що починався. Він жив в Німеччині, Швейцарії, Франції, більше напівроку в Італії, де відбувалися події пов'язані з національно-визвольним рухом під керівництвом Дж. Гарібальді. Ці події дали матеріал для серії його статей, у яких він, використовуючи досвід італійської революції, викривав антинародний характер буржуазного лібералізму і прославляв республіканців («Незбагненне дивацтво», «Батько Олександр Гавацци і його проповіді», «Життя і смерть графа Камілло Бензо Кавура» і ін.). У липні 1861 Добролюбов повернувся на батьківщину, не поправивши здоров'я. Гострий туберкульозний процесс, напружена робота, крах революційних надій у зв'язку з посиленням політичної реакції звели його в могилу.

 Літературна діяльність Добролюбова залишила яскравий слід в історії російської критики, естетики, публіцистики, вплинула на багато поколінь революціонерів.

 Могила Миколи Олександровича Добролюбова знаходиться на Волковому кладовищі в Санкт - Петербурзі (поряд з могилою В.Белінського).

Dobrolubov (1)
Dobrolubov (2)

Go to top