Отвернувшись от рыжего леса, излучая тревогу и страх,
В центре зоны над раной ЧАЭСа замер серый, как слон, саркофаг.
Было время приказов жестоких, под лучи заставляющих лезть.
Всем на зависть в рекордные сроки, всем на горе построен он здесь.
С. Урывин
В середині травня 1986 року Урядова комісія прийняла рішення про довгострокову консервацію зруйнованого 4-го блоку.
Проектування захисного саркофагу "Укриття" почалося 20 травня 1986 року, його будівництво - в червні того ж року і продовжувалось протягом 206 днів по листопад місяць 1986 року.
Були зведено перекриття і стіни, які відділили аварійний 4-й блок від 3-го блоку. В будівництві "Укриття" прийняли участь біля 90 тисяч будівельників.
Протягом 1989 - 1987 років, коли рівень радіації був найвищим, в районі Чорнобиля працювало біля 200 тисяч чоловік.
30 листопада 1986 року Державна приймальна комісія прийняла на технічне обслуговування законсервований енергоблок № 4 Чорнобильської АЕС.
Саркофаг, побудований над четвертим енергоблоком, що вибухнув, поступово руйнується. Небезпека, в разі його обвалення, в основному визначається тим, як багато радіоактивних речовин знаходиться усередині. За офіційними даними, ця цифра досягає 95% від тієї кількості, яка була на момент аварії. Якщо ця оцінка вірна, то руйнування укриття може привести до дуже великих викидів. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво і введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС. Переможцем тендеру в серпні 2007 року була визнана компанія NOVARKA, спільне підприємство французьких компаній Vinci Construction Grands Projets і BOUYGUES. Планується збудувати так звану «Арку», яка накриє сучасний об'єкт «Укриття»