"Вся наша біль залишилась тут…"

80-м роковинам трагедії в Бабиному Яру присвячується

Президент підписав указ про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру

Черная книга
Черная книга
Черная книга
Черная книга

Воспоминание о Бабьем Яре

Вот Яр в крови, и выстрелы гремят.
И кто убит, уже как дух суровый.
А кто стреляет – бесконечно рад !

И лишь за то казнят -
                                без всякой правды нас, -
что, как у них, в нас кровь,
но мы – евреи

Авт. Фридрих Золотковский

Бабий Яр

Над Бабьим Яром шелест диких трав.

Деревья смотрят грозно, по-судейски.

Все молча здесь кричит, и, шапку сняв, я чувствую, как медленно седею.

И сам я, как сплошной беззвучный крик, над тысячами тысяч погребенных.

Я - каждый здесь расстрелянный старик.

Я - каждый здесь расстрелянный ребенок.

Ничто во мне про это не забудет!

Авт. Евгений Евтушенко

 

Deti
Deti1
Deti2
Deti3
Deti4
Deti5
Deti6
Deti7
Deti8

 29 вересня 2021 року виповнюється  80 років з початку розстрілів нацистами мирного населення у Бабиному Яру.

 У період окупації Києва німецькими військами Бабин Яр був місцем масових страт і поховань, величезною братською могилою, де тільки згідно з офіційними даними загинуло понад сто тисяч осіб — військовополонених, євреїв, циган, комуністів, підпільників, моряків Дніпровського загону Пінської військової флотилії, партизанів, націоналістів, заручників... Всіх, хто вважався «ворогом Третього рейху».

Bazhan
Bazhan1

 Ці цифри не вкладаються в голові. Особливо важко уявити розповіді тих, хто вижив. А такі були, хоч і було їх надзвичайно мало. Розповідали, що розстрілювали з ранку до вечора. Вночі німці лягали спати, а засуджених на смерть заганяли в пусті гаражі. Вранці знову починали розправу. Людей роздягали догола і на машинах вивозили їх речі. Кожні 5 хвилин відходила нова машина. Трупи скидали в яр, а ввечері динамітом підривали його, щоб засипати землею мертвих і недобитих. Весь район Бабиного Яру було оточено колючим дротом – близько 20 км довжини – з високою електричною напругою, мабуть, щоб ніхто чудом виживши не змогли вибратися звідси. Але це не все. В історії не могли загубитися низки фактів, кожний з яких вражає.

Babin Jr
Babin Jr1
Babin Jr2
Babin Jr3
Babin Jr4
Babin Jr5

 Це, наприклад, такі факти, що наприкінці серпня та у вересні 1943-го німецькі й українські охоронці примусили 327  євреїв -в'язнів розрити братські могили за допомогою екскаваторів і бульдозерів; що на штабелях в дванадцять метрів заввишки спалили, обливши нафтою і бензином, тіла 70 тис. небіжчиків і сто тіл полонених моряків Дніпровської флотилії, попередньо задушених у Бабиному Яру в машинах-душогубках.

 Справді, весь цей жах не можна уявити. Люди вбивали людей. Вбивали не просто так, а ніби смакуючи кожну смерть, отримуючи з цього якесь нелюдське задоволення.

Spravzhni
Spravzhni1

 Очевидці згадують, що цілий місяць кров з могили пливла струмком до Дніпра. І вже близько 50 років, наше серце обливається кров'ю, коли ми чуємо знову й знову про ті жахливі події. На жаль, на цьому вбивства в Бабиному Яру не припинилися.

 Масові розстріли у Бабиному Ярі та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. Зокрема, 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року – трьох футболістів київського "Динамо": Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка, що дало привід для створення після війни легенди про так званий "матч смерті". У 1941-1943 роках у Бабиному Ярі було розстріляно 621 члена ОУН і серед них відому українську поетесу Олену Телігу разом з чоловіком.

Teliga
Teliga1
Teliga3

 В різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Ярі – приблизно від 70 тисяч до 200 тисяч чоловік.

 Тож вшануємо пам'ять всіх загиблих...

 Сподіваємось, що в кожному  серці знайдеться місце для памяті і для скорботи всіх тих, хто навіки залишився  в  цій братській могилі...

 У літопису глобальної єврейської Катастрофи саме з Бабиним Яром пов'язують початок Голокосту в Європі.

 Понад вісім мільйонів жертв - така трагічна статистика небаченого експерименту над народами, ім'я котрому - Голокост.

Uroki

 Його породила фашистська ідеологія, повна відчуття своєї переваги над націями. Під це відчуття німецькі фашисти підвели теорію високорозвиненої арійської раси. Нижчі раси, як-от євреї і цигани, мали бути знищені...

Imperij
Prozess
Prozess2
Zastolni

 Книги, запропоновані на цій виставці, оповідають про криваві роки Другої світової війни, про смертний вирок, винесений єврейському народові, про людей усіх національностей, котрі стали жертвами фашизму тільки тому, що любили свій народ і боролися за його свободу.

Бабий Яр. Встреча

Здесь вышка, кладбище, больница, и все угрюмо мир теснят.

Мелькают на тропинках лица, что скорбь и в суете хранят.

Тут даже камни вслух кричат, а в небе замолкают птицы!

И людям по ночам не спится, когда войны тот вспомнят Ад, что был фашистскою рукою – во имя дьявольских идей – зажжён и здесь…

Кто иудей, кто не согласен с силой злою, – растоптан был, расстрелян и сожжен…

Тут в сердце не смолкает стон.

Авт. Фридрих Золотковский

12
1
10
11
2
3
4
5
6
8
9
 

Віртуальні виставки Голокосту

Історія Голокосту

20
січня
2016

Щоденник Анни Франк

Щоденник Анни Франк

 Щоденник Анни Франк (нід. Het achterhuis, дослівно «У задній частині будинку», інший переклад — «Притулок») — записи нідерландською мовою, які вела єврейська дівчинка Анна Франк з 12 червня 1942 по 1 серпня 1944 року в період нацистської окупації Нідерландів...

20
січня
2016

Дробицький Яр

Дробицький Яр

 Дро́бицький Яр (інша назва — Травницька долина) — урочище у східній частині Харкова, починається в місці перетину Московського проспекту з окружним автобаном. Дробицький Яр відомий як місце масових розстрілів цивільного населення, що здійснювалися нацистськими окупаційними військами у 1941 — 1942 роках...

20
січня
2016

Голокост у Львові

Голокост у Львові

 Масові вбивства євреїв та єврейські погроми у Львові під час Другої світової війни залишаються «білою плямою» в історії. Знищенню третини населення Львова досі немає гідного місця у пам’яті наступних поколінь...

20
січня
2016

Книги для виховання толерантності

Книги для виховання толерантності

 Одним з викликів сучасності є проблема виховання толерантності в умовах полікультурності Європи і світу. 1995 року резолюцією Генеральної конференції ЮНЕСКО було затверджено Декларацію принципів толерантності...

Go to top